'W. Murcott' mandarin çeşidinde derim sonrası aloe vera jeli uygulamasının muhafaza süresine ve meyve kalite kriterlerine etkisi
The effect of aloe vera gel treatment after postharvest on storage time and fruit quality criteria in 'W. Murcott' mandarin variety
  1. Tez No: 763565
  2. Yazar: ÖZLEM SERÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, 'W. Murcott' mandarin çeşidi kullanılmış ve Aloe vera jel (%99.7) uygulaması yapılmıştır. Özel üretim bahçesinden temin edilen mandarinler +4°C sıcaklık ve %85-90 oransal nem içeren koşullarda 3 ay (90 gün) muhafaza edilmiştir. Muhafaza öncesi ve sonrası 20°C sıcaklık ve %65 oransal nem içeren koşullarda 7 gün bekletilen meyvelerin raf ömrü incelenmiştir. Periyodik olarak 15 günde bir muhafaza edilen ve 7 gün rafta bekletilen meyvelerin ağırlık kayıpları (%), çürüme (%), meyve kabuk renk değişimi (h°), usare (%), titre edilebilir asitlik miktarı (%), suda çözünür kuru madde miktarı (%), meyve suyu pH'sı, C vitamini (L-Askorbik asit), toplam fenolik madde (mg gallik asit/L) içeriği, antioksidant aktivitesi, karotenoid miktarı değerleri gibi fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak 3 ay (90gün) boyunca muhafaza edilen 'W. Murcott' mandarin çeşidinde Aloe vera jel uygulamasının meyve kalite kriterlerine olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 'W. Murcott' tangerine variety was used and Aloe vera gel (99.7%) was applied. Mandarins harvested from the private production garden were stored for 3 months (90 days) at +4°C temperature and 85-90% relative humidity. The shelf life of the fruits were investigated which were stored for 7 days before and after storage at 20°C and 65% relative humidity. Fruits that are kept periodically every 15 days and kept on the shelf for 7 days were carried out physical and chemical analyzes such as weight loss (%), decay (%), fruit skin color (h°), amount of fruit juice (%), amount of titratable acidity (%), amount of total soluble solid (%), juice pH, vitamin C (L-Ascorbic acid), total phenolic content (mg gallic acid/L), antioxidant activity, carotenoid content. As a result, the effect of Aloe vera gel application on fruit quality criteria was found to be positive in 'W. Murcott' mandarin variety that was kept for 3 months.