COVID-19 sürecinde uzaktan eğitim veren spor bilimleri fakülteleri öğrencilerinin algıladıkları uzaktan eğitim hizmet kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of distance education services perceived by students of faculty of sports sciences providing distance education in the COVID-19 process
  1. Tez No: 763567
  2. Yazar: FIRAT TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada Covid-19 sürecinde Marmara ve Batı Karadeniz bölgesinde kamu ve vakıflarda bulunan üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin algıladıkları internet tabanlı uzaktan eğitim hizmet kalitesi ve faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 260 (122 kadın, 138 erkek) üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada uzaktan eğitim hizmet kalitesi,“e-öğrenme ortamı”,“güven”,“erişilebilirlik”ve“heveslilik”olmak üzere 4 faktörlü yapıya sahip UE-SERVQUAL ile ölçülmüştür. Demografik özellikler için frekans ve yüzde sonuçları verilmiştir. Demografik değişkenlere göre farklılıklara bakılması için normallik yaklaşımlarından çarpıklık-basıklık kullanılmıştır. Normallik testleri doğrultusunda parametrik yöntemlerden bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda gruplar arasındaki farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post Hoc testlerden Tukey yöntemi kullanılmıştır. Uygulanan ölçeğin bölümleri arasındaki ilişkiyi saptamak adına Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcılar algıladıkları uzaktan eğitim hizmet kalitesinde tüm faktör seviyeleri orta düzeydedir ve Covid-19 sürecinde uzaktan eğitim hizmet kalitesi Marmara ve Batı Karadeniz bölgesi Spor Bilimleri Fakültelerinde orta düzey seviyesindedir. Uzaktan eğitim kalitesinde katılımcıların okudukları üniversite türüne anlamlı bir fark göstermediği (p>0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the internet-based distance education service quality and factors perceived by the students of the Faculty of Sports Sciences of the universities in the Marmara and Western Black Sea Regions during the Covid-19 pandemic. 260 university students (122 F, 138 M) voluntarily participated in this experiment. In the experiment, a 4 factor (“e-learning environment”,“reliability”,“accessibility”and“enthusiasm”) UE-SERVQUAL scale was used to investigate the quality of distance education. Frequency and percentage is given for the demographic characteristics. In order to investigate the demographic variants, skewness and kurtosis of the normality approach were used. In accordance with the normality tests, independent sample t-test from parametric methods and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) were used. After the variance analysis, Tukey's method was used in order to further determine and specify the differences between the groups. Pearson correlation coefficient was later used to determine the relation between the applied sections of the used scale. As a result of the experiment, all individual factors of the quality of the distance education system and the education quality of the Faculty of Sports Sciences of the universities in the Marmara and Western Black Sea Regions during the Covid-19 pandemic perceived by the participants were moderate. It has been further found that the perceived quality of the distance education did not vary based on the type of university (i.e. public - foundation). Perceived quality of the distance education was higher for male participants than female participants. No correlation found between the perceived quality of distance education and age.