Temizleme yöntemlerinin tükürük ile kontamine yüksek translüsens zirkonyanın bağlanma dayanımına etkisi
The effect of cleaning methods on the bond strength of salivacontaminated HİGH translucent zirconia
  1. Tez No: 763568
  2. Yazar: AMİNE KÜBRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın amacı tükürük ile kontamine edilmiş yüksek translüsens zirkonyalarda farklı temizleme yöntemlerinin makaslama bağlantı dayanıklılığına etkisinin incelenmesidir. 7x7x3 mm boyutlarında alüminyum oksit kumlama yapılmış 120 adet zirkonya örnek 8 gruba ayrılmıştır (n=15). Tükürük kontaminasyonu olmayan grup kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Erken MDP grubunda kontaminasyon öncesi MDP içeren primer uygulaması yapılmış ve doğal tükürük bir katman sürülerek kontamine edilmiş, 3 dk kontaminasyon için beklenmiştir. Kontrol grubu harici tüm gruplarda tükürük uygulaması aynı prosedürle yapılmıştır. Kontamine edilen gruplar Ivoclean pastası, %5.25'lik NaOCI solüsyonu, %37'lik fosforik asit jeli, %1'lik fitik asit solüsyonu, hava-su spreyi ve tekrar kumlama işlemi ile temizlenmiştir. Tüm örneklere self-adeziv rezin siman, standart kit yardımıyla uygulanmıştır. 5000 devirlik termal siklus sonrası tüm örneklerde universal test cihazı kullanılarak makaslama bağlantı dayanıklılığı ölçülmüştür. Kırılma yüzeyleri stereomikroskop ile incelenmiştir. Her gruptan rastgele 1 örnek seçilerek SEM ve EDS analizi uygulanmıştır. Sonuçların istatistiksel değerlendirilmesi Kruskal-wallis ve Bonferroni analizleriyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of different celaning methods on the shear bond strength of the saliva contaminated zirconia. The 120 zirconia specimens (7x7x3 mm) were fabricated and abraded with aluminum oxide. Specimens were divided into 8 groups (n=15). Group MDP were first treated with one coat of MDP primer, after then a thin coat of fresh human saliva was painted specimens. Except the control group; all specimens were contaminated saliva like MDP group's procedure. The specimens were cleaned with Ivoclean solution, concentration of 5.25% NaOCI solution, %1 phytic acid solution, 37% phosphoric gel, air-water spray and Al2O3 additional air-abrasion. Self- adhesive resin cement was applied to all samples with the help of a standard kit. The bond strengths were measured by shear testing after thermal cycling at 5-55 C. (TC 5000) The specimen surfaces were evaluated under stereomicroscope and randomize 1 specimen of the each group was examined by SEM and EDS. Statistical evaluation of the results was made by Kruskal-wallis and Bonferroni analyzes.