Kuzey Makedonya'nın turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin ekonomi ölçeğinde değerlendirilmesi
An economic assessment of tourism and recreational activities in North Macedonia
- Tez No: 763596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN KAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Gelişen dünyada turizm ve rekreasyon faaliyetleri sosyal, kültürel ve özellikle ekonomik etkisiyle önemli bir olgu haline gelmiştir. Turizm sektörü, yaratmış olduğu istihdam, yüksek oranlarda döviz getirmesi ve cari açığın düşürülmesi gibi birçok olumlu ekonomik etkisiyle ön plana çıkmaktadır. Turizm sektörünün bu olumlu etkileri özellikle kırılgan ekonomiye sahip ülkelerde küresel kalkınmada kendine yer bulma, ülkenin refah seviyesini arttırma gibi hedeflerde güçlü bir sektör olarak dikkate alınmaktadır. Bu ülkelerden biri olan Kuzey Makedonya'da ekonominin turizm yoluyla geliştirilmesi adına gerçekleştirilen turizm yatırımları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma ile gelişimi her geçen gün artan, birçok sektörle doğrudan ya da dolaylı olarak etkileşimi bulunan ve ekonomik büyümenin sağlanmasındaki etkileriyle turizm sektörünün Kuzey Makedonya'daki potansiyelinin ortaya konulması ve ülkede turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin ekonomi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmaya I. bölümünde mekânın başlıca doğal özelliklerinin turizm faaliyetleri ile olan ilişkisi ele alınarak başlanmıştır. Çalışmanın II. bölümünde turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin gelişiminde etkili olan çekicilik unsurları coğrafi bakış açısıyla değerlendirilmiş olup Kuzey Makedonya'nın turizm hareketleri ortaya konulmuştur. Çalışmanın III. bölümünde öncellikle Kuzey Makedonya'nın ekonomik faaliyetleri incelenmiş olup son olarak ülkede turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin ekonomik, çevresel ve toplumsal-kültürel etkileri ortaya konulmuştur. Çalışmanın neticesinde Kuzey Makedonya'nın gelişen turizminin ülke ekonomisindeki etkileri incelenmiştir. Turizm sektörünün ekonomi üzerindeki en önemli olumlu etkilerinden biri olarak Kuzey Makedonya'da artan uluslararası turizme bağlı olarak artan döviz miktarı olmaktadır. Turizm sektöründe yaşanan gelişmelerin ortaya konulması devlet istatistik kurumundan alınan verilerin değerlendirilmesiyle mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bu değerlendirmeler doğrultusunda mevcut sorunların ortaya konulması ve geleceğe yönelik planlanan çalışmalara yön verilmesi açısından olumlu bir etki sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's developing world, tourism and recreational activities have become a significant phenomenon as a result of social, cultural, and especially economic reasons. The tourism sector stands out with its many positive effects such as the employment it creates, providing large volumes of foreign currency to the country, and reducing the current account deficit. These positive effects of tourism sector make tourism a strong sector especially for countries with a fragile economic structure in terms of securing a place in the global development and increasing the welfare level of the country. As one of these countries, tourism investments made in North Macedonia to improve the economy through tourism are of great importance. In the study, it was aimed to reveal the potential of the rapidly developing tourism sector in North Macedonia through its direct and indirect interactions with various sectors and its impact on economic growth, and to investigate the effects of tourism and recreational activities on the economy of the country. In the first part of the study, the relationship between the natural properties of the area and tourism activities was discussed. In the second part of the study, attraction elements which are effective in the development of tourism and recreational activities were evaluated from a geographical perspective, and tourism activities in North Macedonia were dealt with. In the third part of the study, firstly, economic activities in North Macedonia were examined, and then, the economic, environmental, and socio-cultural impacts of tourism and recreational activities in the country were investigated. As a result of the study, the effects of the developing North Macedonian tourism industry on the country's economy were examined. One of the most important positive effects of the tourism sector on the economy is the increasing amount of foreign currency due to the increasing international tourism in North Macedonia. It is possible to reveal the developments experienced in tourism sector through evaluating the data obtained from the state statistics institution. In addition, revealing the current problems in line with these evaluations will create a positive effect in terms of guiding studies planned for the future.