Sosyal ağlar üzerinde benlik inşası ve narsisizm ilişkisi: Instagram örneği üzerinden üniversite öğrencilerine yönelik bir alan araştırması
The relationship between self construction and narcissism on social networks: A field study for university students using instagram
- Tez No: 763635
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜLNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bilgisayar ve ağ oluşturma teknolojilerinde yaşanan gelişmeler gündelik hayat pratiklerinin yanında geleneksel kitle iletişimi ile bireyler arası iletişim biçimlerini de dönüştürerek yeni medya kültürünün yükselişine öncülük etmiştir. Yeni medya kültürünü oluşturan sosyal ağ uygulama ve platformları, bloglar, forumlar ve internet siteleri gibi yeni medya nesneleri her yaştan insanın iletişim kurma biçimlerini kökten değiştirmiştir. Yeni medya ekolojisi içerisinde öne çıkan sosyal medya ağ ve uygulamaları kişisel olarak benliğin inşa edilmesinde önemli rol üstlenmektedir. Bireyler artık sosyal medya ağ uygulamaları yoluyla fotoğraf, video, metin ve yer bildirimleri gibi etkinliklerle kendilerine ait kişisel bilgileri düzenli olarak paylaşmaktadır. Metinden çok görselliğe dayalı olma özelliği sayesinde dünya çapında en dikkat çeken platformlarından biri olan Instagram, kullanıcıların kendileriyle ilgili görsel içerik üretmesine ve ürettikleri içerikleri diğerleri ile paylaşarak etkileşim gerçekleştirmesine olanak tanıyan önemli bir sosyal paylaşım ağıdır. Instagram'ın beğenme, beğenilme, onaylanma vb. üzerine kurulu yapısı, bireyleri daha çok paylaşım yapmaya, takip, beğeni, yorum almak için daha fazla görünür olmaya teşvik etmektedir. Özellikle gençlerin sosyal medya ve Instagram uygulamasında vaktinin büyük kısmını geçirmesi narsisizm eleştirisi çerçevesinde benlik, benliğin farklı sunumu sorunsalını doğurmuştur. Son zamanlarda akademik çalışmalara konu olan ve üzerinde sıkça durulan sosyal ağlarda benlik inşası ve narsisizm ilişkisi konusu Instagram uygulaması örneğinde, kullanım davranışları ve narsistik tutum ilişkilerini ölçmeye yönelik bir alan araştırması çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda öğrencilerin narsisizme yönelik tutumu ile onların Instagram'da oturum açma ve günlük ortalama kullanım süresi ile kullanım yoğunluğu arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. Instagram'ın özellikle kullanıcılara yönelik paylaşım türleri, işleyişi ve içeriği itibariyle narsisizmi besleyen bir yapısı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Advances in computer and networking technologies have led to the rise of new media culture by transforming traditional forms of communication between individuals as well as traditional mass communication as well as daily life practices. The new media objects that make up the new media culture, such as social networking applications and platforms, blogs, forums and websites, have radically changed the way people of all ages communicate. Social media networks and applications , which stand out in the new media ecology, play an important role in the construction of the personal self. Individuals now regularly share their personal information through activities such as photos, videos, text, and check-ins through social media networking apps. Instagram, one of the most remarkable platforms worldwide thanks to its feature based on visuality rather than text, is an important social network that allows users to produce visual content about themselves and interact by sharing the content they produce with others. Instagram's structure based on likes, likes, approvals, etc. encourages individuals to share more, to be more visible to get followed, likes, comments. Especially the fact that young people spend most of their time in social media and Instagram application has led to the problem of self, different presentation of self within the framework of narcissism criticism. The relationship between self-building and narcissism in social networks, which has recently been the subject of academic studies and frequently emphasized, was carried out within the framework of a field research aimed at measuring the relationships between usage behaviors and narcissistic attitudes in the case of the Instagram application. As a result of the study, a positive significant relationship was found between the attitude of the students towards narcissism and their I nstagram login and daily average usage time and intensity of use. It is possible to say that Instagram has a structure that feeds narcissism especially in terms of sharing types, functioning and content for users.