A research on the effects of basel criteria on SMES and awareness of this effect by Turkish financial professionals in the Turkish banking system
Türk bankacılık sisteminde basel kriterlerinin KOBİ'lere etkisi ve bu etkinin Türk finans uzmanlarınca farkındalığı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 763646
  2. Yazar: AYSEL SAPANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı: Basel Kriterlerinin Bankacılık sistemi ile KOBİ'lere olan etkilerini, finansal sisteminin aktörleri olan bankacılar ile muhasebe uzmanı kişilerce ne kadar tanındığını bulmaktır. Bu araştırmada ilk olarak Türkiye'de KOBİ'lerin Bankalar nezdinde kredilendirme aşamasında derecelendirme, teminat yapısı ile kredi fiyatlama süreçlerinde Basel Kriterlerinin rolü incelenmiştir. İkinci kısımda ise bu etkilerin faydalarını ne derece farkındalık yarattığı alanında uzman 69 katılımcıya (Bankacılar ve muhasebeciler) anket çalışması yapılarak sonuçları analiz edilmiştir. Çalışmada BIS ve Basel Kriterlerine neden ihtiyaç duyulduğu, nasıl ortaya çıktığı, bankaların neden ve ne şekilde kendilerini güvenceye almaya çalıştıkları anlatılmıştır. Türkiye'de ki KOBİ'lerin bu düzenlemelerden nasıl etkilendiği ve özellikle banka kredileri için nasıl teminat yapısı oluşturmaları gerektiği ve kredi kullanım aşamasında bankalar tarafından kredi fiyatlamasında hangi hususların dikkate alındığı aktarılmıştır. Bu bağlamda Basel 1, Basel 2, Basel 3 detaylı olarak incelenmiştir. Bununla beraber Türkiye'deki KOBİ'ler genel hatlarıyla incelenmiştir. Son kısımda ise anket soruları ile sonuçları istatistik programı SPSS kullanılarak frekans analizi ile yorumlanmaya çalışılmıştır. Analize göre; Türk Bankacılık Sisteminde, Basel Kriterlerinin KOBİ'ler için son derece önemli ve etkili olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the effects of Basel Criteria on the banking system and SMEs, and how much they are known by the bankers and accounting experts who are the actors of the financial system. In this research, firstly, the role of Basel Criteria in the rating, collateral structure and loan pricing processes of SMEs in the lending stage of banks in Turkey was examined. In the second part, a survey was conducted with 69 participant (bankers and accountants) who are experts in their fields about the extent to which they create awareness about the benefits of these effects, and the results were analyzed. In the study, it is explained why the BIS and Basel Criteria are needed, how they emerged, why and how banks try to secure themselves. It has been explained how SMEs in Turkey are affected by these regulations and how they should create a collateral structure especially for bank loans, and which issues are taken into account by banks in loan pricing during the loan utilization phase. In this context, Basel 1, Basel 2, Basel 3 were examined in detail. In addition, SMEs in Turkey have been examined in general terms. In the last part, the survey questions and the results were tried to be interpreted with frequency analysis using the statistical program SPSS. According to the analysis; It has been concluded that the Basel Criteria are extremely important and effective for SMEs in the Turkish Banking System.