Türkiye Irak ilişkileri ve Irak Türkmenlerinin siyasi statüsü
Turkey Iraqi relations and political status of Iraqi Turkmens
- Tez No: 763678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIGÜL SARIKAMIŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı Irak Türkmenlerinin siyasi konumlarını, Türkiye-Irak İlişkilerini ve Türkiye'nin Türkmenlere yönelik politikasını inceleyerek araştırmaktır. Bu çalışmada Irak Türkmenlerinin siyasi aktörlüğü, Irak siyasetine katılımları ve siyasi temsildeki sorunları tarihsel bir süreçte incelenerek Türkiye-Irak ilişkileri ve Irak Türkmenlerinin siyasi konumu araştırılmıştır. Irak Türkmenlerinin Irak siyasetinde yeterince temsil edilmemesi Irak'ın kuruluş günlerinden itibaren devam eden bir durumdur. Türkmenler Irak'ın üniter yapısında kültürel hakları için mücadele etseler de etnik grup olarak siyasi alanda birlikte hareket edememişlerdir. Türkmenler'e karşı uygulanan asimilasyon politikası sonucu Türkmenler kendi kimlikleriyle Irak siyasetinde yeterince rol alamamışlardır. Bu tez çalışması sonucunda, Türkmenlerin siyasi temsildeki sorunları nedeniyle Türkmenler'in Irak siyasetinde etkili bir aktör olamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine political status of Iraqi Turkmens by looking at Turkey-Iraqi Relations and Turkey's policy towards Turkmens. This study analyzes the political actorness of Iraqi Turkmens, their political participation and the problems of their representation in Iraq in a historical perspective. The inadeaqute representation of Iraqi Turkmens has been an issue since the early days of Iraq. Although Turkmens struggled for their cultural rights in Iraq, they could not act as an unitary ethnic group in political realm. Due to the assimilation policy, Turkmens can not play an active role in Iraqi politics. This thesis argues that Turkmens do not have an effective role in Iraqi politics because of the problems of political representation.