Synthesis of iron and cobalt-based solid-phase catalysts for the removal of antibiotic pipemidic acid from water by the heterogeneous electro-fenton method
Heterojen elektro-fenton yöntemiyle antibiyotik pipemidikasitin sudan giderimi için demir ve kobalt temelli katı-fazkatalizörlerinin sentezlenmesi
- Tez No: 763695
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, pipemidik asidin (PPA) sudan heterojen elektro-Fenton gideriminde kullanılabilecek katı-faz katalizörlerin hazırlanması araştırılmıştır. Çalışma üç ana aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, model organik kirletici olan pipemidik asidin oksidasyonu ve mineralizasyonu homojen elektro-Fenton yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu aşamada, pipemidik asit gideriminde sistemi etkileyen elektrot tipi, uygulanan akım ve demir konsantrasyonu gibi çalışma parametreleri incelenmiştir. İkinci aşamada, mezogözenekli silika destekli katalizörler (Fe3O4-mpSiO2 ve Co3O4- mpSiO2) hazırlanmış ve model organik kirleticinin giderilmesindeki katalitik aktiviteleri izlenmiştir. Üçüncü aşamada, demir katkılı kalay dioksit (Fe-d-SnO2) sentezlenmiş ve aynı koşullar altında heterojen elektro-Fenton yöntemiylePPA'nın giderilmesindeki etkinliği araştırılmıştır. Hazırlanan katı-faz katalizörlerin karakterizasyonu XRD, SEM, EDX ve BET analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Kısa zincirli karboksilik asitler ve pipemidik asidin oksidasyonu sırasında oluşan inorganik ürünler sırasıyla HPLC ve IC analizi ile belirlenmiştir. Ayrıca, katı fazlı katalizörlerin stabilitesi ve tekrar kullanılabilirliği de araştırılmıştır. Sonuçlar, heterojen elektro-Fenton sisteminin homojen elektro-Fenton yöntemine göre yüksek oksidasyon gücü, düşük maliyetli olması, geniş çalışma pH aralığı ve katalizörlerin yeniden kullanılabilirliği gibi bazı avantajları olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the preparation of solid-phase catalysts that can be used in the heterogeneous electro-Fenton removal of pipemidic acid from water was investigated. The study was performed in three main parts. In the first part, the oxidation and mineralization of the model organic pollutant, pipemidic acid, was investigated using the homogeneous electro-Fenton method. In the second stage, the mesoporous silica supported catalysts (Fe3O4-mpSiO2 and Co3O4-mpSiO2) were prepared and their catalytic activities in the removal of the model organic pollutant were monitored. In the third stage, iron-doped tin dioxide (Fe-d-SnO2) was synthesized and its efficiency in the removal of PPA was also investigated under the same heterogeneous electro-Fenton conditions. The characterization of the prepared solid-phase catalysts were carried out by XRD, SEM, EDX, and BET analyses. Short-chain carboxylic acids and inorganic products formed during the oxidation of pipemidic acid were determined by HPLC and IC analysis, respectively. Moreover, the stability and reusability of the solid-phase catalysts were also investigated. The results indicated that the heterogeneous electroFenton system had certain advantages over the homogeneous electro-Fenton method, such as high oxidation power, low cost, wide working pH range and reusability of the catalysts