Over ve meme kanserinde, ailesel kanser yatkınlığını tespit eden genetik testler için farkındalığı ve bakış açısını etkileyen parametreler
Parameters influencing awareness and perspective for genetic testing to detect familial cancer predisposition in ovarian and breast cancer
  1. Tez No: 763696
  2. Yazar: MERTCAN NABİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Meme kanseri ve yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerindendir. Özellikle bu kanserlerde herediter geçiş saptanabilmektedir ve tespiti halinde, hem kanser geliştikten sonra hem de kanser hastalarının yakınları için önleyici bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu nedenle tespit edilmesi önem arz etmektedir. Ancak kanserli hasta ve yakınlarının herediter geçişli kanser hastalıkları hakkındaki doğru olmayan bilgiler, ya da bazı sosyokültürel özellikleri, ilgili testleri yaptırmaları adına pozitif ya da negatit algıya neden olabilmektedir. Çalışmamızın primer hedefi, herediter geçiş özelliği olan genleri tespit etmek üzere yapılan genetik testlerin yapılmasındaki hasta ilişkili engelleri tespit etmektir. İkincil hedefler ise, bu testler konusunda hasta ve yakınlarının bilgi düzeyini ölçmek, farkındalığını saptamak ve pozitif ya da negatif algı düzeyini ölçmektir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer and ovarian cancer are among the most common types of cancer in women. Especially in these cancers, hereditary transmission can be detected and if detected, there are some preventive treatment methods both after the cancer has developed and for the relatives of cancer patients. Therefore, it is important to detect it. However, inaccurate information or some sociocultural characteristics of cancer patients and their relatives about hereditary cancer diseases may cause a positive or negative perception for them to have the relevant tests done. The primary goal of our study is to identify patient-related barriers to genetic testing to detect genes with hereditary trait. Secondary goals are to measure the level of knowledge of the patients and their relatives about these tests, to determine their awareness and to measure the level of positive or negative perception Materials and Methods: