Endüstriyel tasarım eğitimi proje derslerinde stil ve form kavramları üzerine bir inceleme: Türkiye Örneği
An investigation on the concepts of style and form in industrial design education studio courses: The case of Turkey
  1. Tez No: 763702
  2. Yazar: GİZEM ARPACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KAPKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, iyi tasarım, kullanıcı ile ilişki kurmalı, doğru mesajı iletmeli, çekici olmalı ve pazar yarışında fark yaratmalıdır. Kullanıcıların satın alma kararlarında, ürünlerin kullanıcılar üzerinde bıraktığı duyumsal ve duygusal etkiler, estetik ve görsel özelliklerine odaklanma konuları etkili olmaya başlamış ve ürünlerin dış görünümü, diğer unsurlar kadar önemli olmaya başlamıştır. Bu durum endüstriyel tasarım alanında stil ve form kavramlarının daha iyi anlaşılması konusunda motivasyonu arttırmıştır. Stil kavramı, genel anlamıyla belirli bir ifade tarzı olarak tanımlanır; ancak tasarım ve endüstriyel tasarım literatüründe stil kavramına ait net bir tanım bulunmamaktadır. Form kavramı ise içeriğin görsel şekli olarak tanımlanmasına rağmen tasarım alanında 'stil' ve 'form' kelimelerini birbirlerinin yerine kullanılması üzerine yapılan gözlem bu çalışmanın temel motivasyonu olmuştur. Literatürde konunun önemine sıklıkla vurgu yapılmasına rağmen stil ve form kavramlarının, endüstriyel tasarım eğitimindeki yeri konusundaki çalışmaların kısıtlı olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, sanatın ve tasarımın çeşitli alanlarından stil ve form kavramlarına yönelik tanımlar ve yorumlar derlenmiş, bu iki kavram arasındaki benzerlikler ve farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında, endüstriyel tasarım alanında Türkiye ölçeğinde stil ve form kavramlarına yönelik algıyı ölçmek amacıyla, akademisyenler, öğrenciler ve tasarımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ortaya çıkan veriler, Türkiye'deki endüstriyel tasarım eğitiminde form ve stil kavramlarının eğitimdeki yeri ve algılanma şekilleri konusunda bilgiler ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, good design must engage with the user, convey the right message, be attractive and make a difference in the market race. The sensory and emotional effects of the products on the users, the focus on the aesthetic and visual features of the products have begun to be influential in the purchasing decisions of the users, and the external appearance of the products has begun to be as important as the functionality and other elements. This situation has increased the motivation to better understand the concepts of style and form in the field of industrial design. The concept of style is generally defined as a certain style of expression; however, there is no clear definition of the concept of style in the design and industrial design literature. Although the concept of form is defined as the visual form of the content, no agreed definition has been found. The observation made on the use of the words 'style' and 'form' interchangeably in the field has been the main motivation of this study. Although the importance of the subject is often emphasized in the literature, it has been observed that the studies on the place of style and form concepts in industrial design education are limited. In this study, definitions and interpretations of the concepts of style and form from various fields of art and design were compiled, and the similarities and differences between these two concepts were tried to be determined. In the later stages of the study, semi-structured interviews were conducted with academicians, students and designers in order to measure the perception of style and form concepts in the field of industrial design in Turkey. The resulting data revealed information about the place and perception of form and style concepts in industrial design education in Turkey.