Investigation of microorganisms that had a biotechnological importance from different soil types collected from different regions
Farklı toprak örneklerınde bıyoteknolojık önemı olan mıkroorganızmaların araştırılması
- Tez No: 763706
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda Türkiye-Eskişehir bahçe toprağı, Türkiye-Trabzon tarla toprağı, Yemen-İbb tarla toprağı, Ürdün-Amman bahçe toprağı, petrol sahaları olmak üzere 6 farklı toprak örneğinde biyoteknolojik öneme sahip mikroorganizmaların araştırılması amaçlanmıştır. Cezayir-Hassi Messaoud'dan ve Cezayir-Ain Salah'tan gazlı toprak. Örneklerden bakterilerin inkübasyon süresinin uzatılması araştırılmış ve uzamış periyotlarda üreyen bakteriler de diğerleriyle izole edilmiştir. Bireysel ilgi gören bakteriler izole edildi ve morfolojik ve enzimatik testlere tutuldu. Öte yandan bazı mikroorganizma grupları (azotu fiksasyon eden, enerji kaynağı olarak sitratı kullanan, aktinomisetler ve Gram pozitif spor oluşturan) bakteriler hem tanımlanmiş hem de izole edilmiştir. Bakteri DNA Ekstraksiyonu, enzimatik testlerde pozitif çıkan Bakterilerin jel elektroforezi yöntemi kullanılarak yapıldı. Enzimatik testler (Amilaz, Lipaz, Proteinaz ve DNaz Üretimi) enzimleri belirlendi. Çalışmamızda bağımsız yöntemler kapsamında bakterilerin tanımlanması için DNA ekstraksiyonu, 16s rRNA ve Denatüre edici Gradient Jel Elektroforezi DGGE analizi (Amplifiye Edilmiş Ribozomal DNA Restriksiyon Analizi (ARDRA) yöntemi ile yapılmıştır. Bunun yanı sıra Biolog Eco-Plates kullanılarak Topluluk Düzeyinde Fizyolojik Profillerin Taranması ve ayrıca bakteri tanımlama testi yapan tam otomatik sistem olarak VITEK 2 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the investigation of microorganisms with biotechnological importance in 6 different soil samples which those are, garden soil from Turkiye-Eskisehir, field soil from Turkiye-Trabzon, field soil from Yemen-Ibb, garden soil from Jordan-Amman, oil fields from Algeria-Hassi Messaoud, and gas soil from Algeria-Ain Salah. Prolonging the incubation time for bacteria from the samples was investigated and the bacteria that grew in the extended period were also isolated. The bacteria that received individual attention were isolated and subjected to morphological and enzymatic tests. On the other hand, certain microorganism groups (which fix nitrogen, use citrate as an energy source, actinomycetes and Gram-positive spore-forming) bacteria were both determined and isolated. Bacteria DNA Extraction was performed using gel electrophoresis method of bacteria that were positive in enzymatic tests. The enzymatic tests (Production of Amylase, Lipase, Proteinase, and DNase) enzymes was determined. In our study, DNA extraction, 16s rRNA, and Denaturing Gradient Gel Electrophoresis DGGE analysis were performed to identification of bacteria within the scope of culture-independent methods by amplified 16s rRNA restriction analysis (ARDRA) method. In addition to, Screening of Community Level Physiological Profiles by using Biolog Eco-Plates and also VITEK 2 as fully automated system that performs bacterial identification testing had been used.