Cebir öğretiminde nesnelleştirme teorisine dayalı öğrenme ortamından yansımalar
The reflections from learning environment that based on objectification theory in teaching algebra
  1. Tez No: 763707
  2. Yazar: DUYGU OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada nesnelleştirme teorisine göre hazırlanmış bir öğrenme ortamında sekizinci sınıf öğrencilerinin özdeşlikleri elde etme sürecinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, nesnelleştirme teorisine dayalı bir öğrenme ortamında akıl yürütmelerin ve sosyal süreçlerin derinlemesine incelenebilmesi için nitel araştırma yaklaşımlarından sınıf öğretim deneyi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Bitlis ilinde öğrenim görmekte olan 12 sekizinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu kolay ulaşılabilir örneklem tekniği ile seçilmiştir. Araştırmada sekizinci sınıf özdeşlikler konusuna yönelik nesnelleştirme teorisine uygun olarak 3 etkinlik hazırlanmıştır. Uygulama süreci, etkinliklerin tanıtılması ile başlayıp küçük grup tartışması ve gruplar arası tartışmalar ile devam etmiş ve sınıf tartışmasıyla sonuçlandırılmıştır. Araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak öğrenci etkinlik dokümanları, etkinlik sürecine ait ses ve video kayıtları kullanılmıştır. Uygulama sürecinde elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve etkinlik süreci öğrencilerin akıl yürütmeleri, hataları ve etkinlik sürecinde yaşanan sosyal süreçler açısından incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin akıl yürütmelerle cebir ve geometri ilişkisini kurabildikleri ve problemlere uygun stratejiler geliştirebildikleri görülmüştür. Öğrencilerin işbirliği ile problemlere çözüm ürettikleri, fikir ayrılıklarından dolayı zaman zaman çatışma yaşadıkları ve yaptıkları çözümler konusunda birbirlerini ikna etmeye çalıştıkları gözlemlenmiştir. Öğretmen öğrenci arasında gerçekleşen sosyal süreç incelendiğinde öğretmenin öğrencilere zorlandıkları durumlarda rehberlik ettiği ve gerekli yerlerde ipuçları verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenin sorular sorarak, öğrencilerin problem hakkındaki düşüncelerini anlamaya, ön bilgilerini hatırlatmaya ve hatalarını fark ettirmeye çalıştığı saptanmıştır. Sonuç olarak nesnelleştirme teorisine dayalı bir öğrenme ortamının birçok faktörden oluşan ve etkilenen dinamik bir ortam olduğu tespit edilmiştir. İleride yapılacak olan çalışmalarda etkinlik sürecinin farklı bağlamlarda gerçekleştirilmesi ve göstergebilimsel anlamda incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the process of eighth grade students' obtaining identical in a learning environment that is prepared according to the objectification theory. For this purpose, teaching in class experimental method that is one of the qualitative investigation approaches used for examining deeply the reasoning and social processing which depending on objectification theory and teaching environment. This research is carried out with twelve eight grade students who study in the province of Bitlis. The study group is chosen according to the technique of easily attainability sample. For this research, three different activities are arranged that related to the subject of identical and objectification theory for eighth grades. The practice session starts with the introducing the activities, and continues with small student group discussion, then other discussions among groups. Finally the activity comes to a head with discussion in the whole class. During the investigation, documents, audio and video camera records related to students' activities are used as data collection device. The data that is gathering while applying activities are analyzed by using content analysis method. Furthermore, the process of applying the activities is examined in terms of reasoning, errors and social issues of students. According to the results of the research, it is observed that students understand the relationship between reasoning, geometry and algebra. Moreover they could improve proper strategies while solving problems. In this respect, it is observed that students can find suitable solutions for problems with collaboration; also they try to persuade each other about the possible other solutions in case they sometimes argue for better result while studying together. To analyze the social situation between student and teacher; it is clear that teacher leads the way to students when they have some difficulties and give clues when they need. Moreover, it is observed that teacher tries to make students realize their errors by asking questions, understanding students' opinions about problems and remind their foreknowledge. As a conclusion, it is observed that the learning process which depends on objectification theory consists of a lot of different factors and it might be affected by dynamic process. It is suggested for the studies that will be applied in advance that to realize the process of activities in different aspects and investigates the data in terms of semiology.