Polikistik over sendromlu hastalarda kullanılan kombine oral kontraseptiflerin metabolik parametreler üzerine etkisinin araştırılması
The effect of used combined oral contraceptives in polycystic ovary syndrome on metaboli̇c parameters
- Tez No: 763759
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Polikistik over sendromunda (PKOS) kullanılan kombine oral kontraseptiflerin (KOK) metabolik parametreler üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: 1 Nisan 2021 – 1 Nisan 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran toplam 102 katılımcı (n=52, grup 1, PKOS) ve (n=50, grup 2, Kontrol) çalışmaya dahil edilerek prospektif gözlenmiştir. Katılımcılara bazal, üçüncü ve altıncı aylarda fizik muayene, laboratuvar tetkikleri, ultrason (USG), vücut yağ analizi yapıldı ve elde edilen veriler kaydedildi. Her iki gruba da KOK başlandı. Çalışmamızın birincil sonucu KOK kullanımının metabolik parametreler üzerindeki etkisini göstermek, ikincil sonucu KOK'un PKOS semptomları üzerindeki etkisini incelemekti. Bulgular: PKOS grubunda menstrüel siklus düzenliliği sağlandı ve siklus süresi anlamlı olarak kısaldı (p0,05), kalça çevresindeki azalma anlamlıydı (p=0,031). PKOS grubunda altı aylık tedavi sonunda serum lüteinizan hormon (LH), total testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S) ve açlık kan şekeri (AKŞ) düzeyindeki azalma ile Homeostatic Model Assessment Insulin Resistance (HOMAIR), çok düşük dansiteli lipoprotein (VLDL) ve trigliserid düzeyindeki artış anlamlıydı. Ek olarak, PKOS grubunda bio-elektriksel impedans analizi (BİA) ile değerlendirilen vücut yağ dağılımı ve bazal metabolizma hızı (BMR) değişimi açısından anlamlı bir fark yoktu (p=0,245). Sonuç: Bu çalışma, PKOS hastalarında KOK kullanımının klinik semptomları düzelttiğini, metabolik parametrelerden HOMA-IR, trigliserid ve VLDL üzerine ise olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Çalışmamızdaki bulguların geçerliliğinin teyit edilmesi için daha fazla sayıda katılımcı içeren prospektif çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate whether combined oral contraceptives (COC) used in polycystic ovary syndrome (PCOS) have an effect on metabolic parameters. Materials and methods: A total of 102 participants (n=52, group 1, PCOS) and (n=50, group 2, Control) who applied between April 1, 2021, and April 1, 2022, to the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic, were prospectively included in the study. Physical examination, laboratory, ultrasound (USG), body fat analysis were performed on the participants at baseline, third and sixth months, and the obtained data were recorded. COC was started in both groups. Primary outcome was to show the effect of COC use on metabolic parameters and secondary outcome was to examine the effect of COC on PCOS symptoms Results: Menstrual cycle regularity was provided and the cycle duration was significantly improved in the PCOS group (p0.05), the decrease in hip circumference was significant (p=0.031) between the groups. After six months of treatment, serum luteinizing hormone (LH), total testosterone, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEA-S) and fasting blood glucose levels were found decreased and Homeostatic Model Assessment Insulin Resistance (HOMAIR), very low-density lipoprotein (VLDL) and triglyceride were found increased significantly in the PCOS group. In addition, the body fat distribution of the PCOS group by bio-electrical impedance analysis (BIA) wasn't found significantly different and also basal metabolic rate (BMR) wasn't significantly change (p=0.245). Conclusion: This study showed that the use of COC in PCOS improves clinical symptoms and does adversely affect some metabolic parameters like HOMA-IR, triglyceride and VLDL. Prospective studies with larger numbers of participants are needed to confirm the validity of the findings in our study.