Tedaviye yanıt veren ve vermeyen şizofreni hastaları ve kardeşlerinde nörolojik silik belirtilerin, negatif ve bilişsel belirtiler ile ilişkisi
  1. Tez No: 763773
  2. Yazar: SİBEL ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ALP ÜÇOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaçlar: Nörogelişimsel bir bozukluk olduğu düşünülen şizofrenide motor disfonksiyon yaygın olarak bulunur. Birincil motor anormalliklerden olan nörolojik silik belirtiler (NSB), hastaların etkilenmemiş kardeşlerinde de tespit edilen, endofenotip adayı olduğu düşünülen minör motor ve duyusal anormalliklerdir. Yapılan çalışmalarda NSB'nin tedaviye dirençle, negatif ve bilişsel belirtilerle ilişkili olduğu öne sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı tedaviye dirençli ve yanıtlı şizofreni hastaları ve kardeşlerinde NSB'yi karşılaştırmak, NSB'nin sosyodemografik ve klinik değişkenlerle, premorbid uyumla, işlevsellikle, negatif ve bilişsel belirtilerle ilişkisini incelemektir. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya 30 tedaviye dirençli (TRS), 30 tedaviye yanıtlı şizofreni (non-TRS) hastası, hastaların 37 sağlıklı biyolojik kardeşi ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Bütün katılımcılara Nörolojik Değerlendirme Ölçeği (NES) ve İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi (GAF) uygulanmıştır. Hastalar ayrıca Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), Kısa Negatif Belirti Ölçeği (BNSS), Negatif Belirtiler Öz-değerlendirme Ölçeği (SNS), Klinik Global İzlenim-hastalık şiddeti Ölçeği (CGI-s), Premorbid Uyum Ölçeği-çocukluk çağı (PAS), İz Sürme Testi A ve B, Rakam Sembol Kodlama Testi, İleri ve Geri Sayı Menzili Testi, Simpson-Angus Ölçeği (SAS), Barnes Akatizi Değerlendirme Ölçeği ve Anormal İstemsiz Hareketler Ölçeği (AIMS) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: NSB'nin şizofreni hastalarında kardeşlerinden, kardeşlerinde sağlıklı kontrollerden daha yaygın olduğu bulunmuştur. NES Toplam puanı, NES Duyusal Entegrasyon ve NES Diğer Belirtiler alt ölçek puanları TRS'de non-TRS'ye kıyasla anlamlı yüksek saptanmıştır. Yüksek NSB seviyeleri, yüksek hastalık şiddeti, daha fazla genel psikopatoloji, zayıf premorbid uyum, daha kötü işlevsellik, daha fazla negatif belirti ve daha kötü bilişsel performansla ilişkili bulunmuştur. NES Duyusal Entegrasyon ve Diğer Belirtiler, özellikle tedaviye direnç, negatif belirtiler ve çocukluk çağı premorbid uyum ile yakın ilişkili görünmektedir. Sonuçlar: NSB, şizofreni için potansiyel bir endofenotipik belirteç adayıdır. NSB muayenesi, klinisyenlere tedavi yanıtı veya dirençle ilgili ipucu verebilir. TRS, şizofrenideki beyin devreleri anormalliğinin daha şiddetli olduğu bir formu temsil edebilir, bu da yüksek NSB seviyeleri ile arasındaki ilişkiyi açıklayabilir. NSB, negatif ve bilişsel belirtiler ile de ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Motor dysfunction is commonly found in schizophrenia, which is thought to be a neurodevelopmental disorder. Neurological soft signs (NSS), which are among the primary motor abnormalities, are minor motor and sensory abnormalities that are also detected in the unaffected siblings of the patients and are thought to be endophenotype candidates. Studies have suggested that NSS are associated with treatment resistance, negative and cognitive symptoms. The aim of this study is to compare NSS in treatment-resistant and responsive schizophrenia patients and their siblings, and to examine the relationship of NSS with sociodemographic and clinical variables, premorbid adjustment, functionality, and negative and cognitive symptoms. Patients and Methods: The study included 30 treatment-resistant (TRS), 30 treatment-responsive schizophrenia (non-TRS) patients, 37 healthy biological siblings of the patients, and 30 healthy controls. Neurological Evaluation Scale (NES) and Global Assessment of Functioning (GAF) were administered to all participants. Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), Brief Negative Symptom Scale (BNSS), Self Evaluation of Negative Symptoms Scale (SNS), Clinical Global Impression-severity Scale (CGI-s), Premorbid Adjustment Scale-childhood (PAS), Trail Making Test A and B, Digit Symbol Coding Test, Digit Span Test Forward and Backward, Simpson-Angus Scale (SAS), Barnes Akathisia Rating Scale and Abnormal Involuntary Movement Scale (AIMS) were also administered to the patients. Results: It was found that NSS are more common in schizophrenic patients than in their siblings, and in siblings than in healthy controls. NES Total score, NES Sensory Integration and NES Other Signs subscales scores were found to be significantly higher in TRS compared to non-TRS. High NSS levels were associated with higher disease severity, higher general psychopathology, poor premorbid adjustment, worse functioning, more negative symptoms, and worse cognitive performance. NES Sensory Integration and Other Signs seem to be closely related to treatment resistance, negative symptoms, and childhood premorbid adjustment. Conclusions: NSS have the potential to be a candidate endophenotype for schizophrenia. NSS examination can provide clues about treatment response or resistance. TRS may represent a more severe form of brain circuit abnormality in schizophrenia, which may explain its association with high NSS levels. NSS are also associated with negative and cognitive symptoms.