Gebelerde aşı karşıtlığı ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anti-vaccine and HEALTH literacy in pregnant women
  1. Tez No: 763788
  2. Yazar: KÜBRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA CANGÖL SÖGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma gebelerde aşı karşıtlığı ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Kesitsel türde bir araştırmadır. Araştırma Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi' ne başvuran 230 gebe üzerinde yürütüldü. Araştırmanın etik kurul, kurum ve ölçek izinleri alındı. Araştırmanın verileri literatür taranarak hazırlanan soru formu, Aşı Karşıtlığı Ölçeği ve Sağlık Okuryazarlık Ölçeği kullanılarak çevrimiçi ortamda toplandı. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS sürüm 25 programı kullanılarak yapıldı. Çalışma bulgularına göre; gebelerin Aşı Karşıtlığı Ölçeği toplam puanının 55,53±10,15 ve Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği puanının 98,57±21,48 olarak bulundu. Sağlık okuryazarlığının gebelerin sosyodemografik ve obstetrik özellikleri ile ilişkili olduğu saptandı. Eğitim durumu, ekonomik durum, yaşanılan yer ve aile yapısının gebelerde aşı karşıtlığını etkilediği belirlendi. Gebelerin aşı karşıtlığı ölçeği puanları ile sağlık okuryazarlığı ölçeği puanları arasında negatif bir ilişki olduğu belirlendi. Sonuçta gebelerin aşı karşıtlığının orta düzeyde ve sağlık okuryazarlık düzeyinin yeterli olduğu saptandı. Gebelerin sağlık okuryazarlık düzeylerini arttıracak, hedef gruplara uygun eğitimler ve danışmanlıklar verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between anti-vaccination and health literacy in pregnant women. It is a cross-sectional type of research. Research Tekirdag Dr. The study was conducted on 230 pregnant women who applied to İsmail Fehmi Cumalıoğlu City Hospital. Ethics committee, institution and scale permissions were obtained for the study. The data of the study were collected online by using the questionnaire prepared by scanning the literature, the Anti-Vaccination Scale and the Health Literacy Scale. Statistical analyzes of the data were performed using the SPSS version 25 program. According to the study findings; Vaccine Opposition Scale total score of pregnant women was 55.53±10.15 and Health Literacy Scale score was 98.57±21.48. It was determined that health literacy was associated with the education level, economic status, marital status, place of residence, working status, family structure, and alcohol use of the pregnant women. It was determined that the health literacy levels of pregnant women who were regularly vaccinated according to the vaccination calendar were higher. It was determined that educational status, economic situation, place of residence and family structure affected the anti-vaccination in pregnant women. It was determined that the anti-vaccination resistance of pregnant women who obtained information about the vaccine from scientific publications was lower. It was determined that there was a negative correlation between the anti-vaccination scale scores of the pregnant women and the health literacy scale scores. As a result, it was determined that the anti-vaccination level of the pregnant women was moderate and the health literacy level was sufficient. It can be recommended to provide appropriate trainings and counseling to target groups, which will increase the health literacy level of pregnant women.