Farklı suç türlerinden ceza almış hükümlülerin antisosyal davranış ve psikopati eğilimleri ile savunma mekanizmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between antisocial behaviors and psychopathic tendencies and defense mechanisms those sentenced of different types of crimes
  1. Tez No: 763789
  2. Yazar: ALEYNA ATASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı hükümlü olarak ceza infaz kurumlarında barınan bireylerin antisosyal davranış ve psikopati eğilimleri ile kullandıkları ego savunma mekanizmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi, bunların cana yönelik olan adam öldürme, öldürmeye teşebbüs ve mala yönelik olan, hırsızlık, gasp, yağma, dolandırıcılık ile cinsel suç türlerine göre nasıl farklılaştığını tespit etmektir. Antisosyalite ve psikopati uzun yıllardır araştırılan, bazı araştırmacılar tarafından birbirinin yapısına dahil edilmesine rağmen aslında farklı yapılar olduğuyla ilgili de çok sayıda araştırma olan kavramlardır. Antisosyal davranış bilinçli olarak bir başkasına, hayvana ya da nesneye zarar vermek olarak tanımlanır. Antisosyal davranış eğilimi gösteren bireyler yasalara karşı gelme, asabiyet, dürtüsellik gibi uyumsuz belirtiler ile karakterizedir. Psikopati eğiliminde de benzer belirtiler olmakla beraber daha çok duygusal ve kişilerarası süreçlerle belirgindir. Antisosyal davranış eğiliminde olanlara göre daha girişken, sosyal, ikna edici ve daha az dürtüseldirler. Ancak her psikopati eğilimi olan antisosyal davranış sergilemekte iken her antisosyal davranış sergileyen bireyler psikopati eğilimi göstermezler. Çalışmamızda tedavi ekibine zorluk çıkaran tutumlarda bulunan bu bireylerin savunma mekanizmalarını hangi düzeyde kullandıklarını inceleyerek uygun psikopatolojik müdahaleler geliştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Ayrıca suç türlerine göre nasıl farklılaştığı da incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ili içindeki bir Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda barınan 288 hükümlü bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Antisosyal Davranış Ölçeği (ADÖ), Levenson Özbildirim Psikopati Ölçeği (LPÖ) ve Savunma Biçimleri Testi-40 (SBT-40) kullanılmıştır. Ölçekler hükümlülere araştırmacı tarafından kalem kâğıt testi şeklinde uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi için korelasyon analizi, ilişkisiz örneklemler t-testi, varyans analizi, post hoc ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre antisosyal davranış eğilimi ile psikopati arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Antisosyal davranış eğilimi ile immatür savunma mekanizmaları arasında orta düzeyde, nevrotik savunma mekanizmaları arasında zayıf düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikopati eğilimi ile immatür savunma mekanizmaları arasında orta düzeyde, matür savunma mekanizmaları ile negatif yönde zayıf ilişki bulunmuştur. Psikopati eğiliminin suç türüne göre farklılaştığı bulunmuş olup, mala karşı işlenen suçlarda daha çok olduğu görülmüştür. Ayrıca 31-39 yaş aralığında olan hükümlülerde antisosyal davranış eğilimi ile immatür savunma kullanımının daha fazla olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçları ve araştırma problemleri, literatürde yer alan çalışmalara ve kuramlara göre tartışılmıştır. Çalışmanın sonuçlarının önceki literatür ile desteklendiği görülmüştür. Bu bağlamda araştırmamızın suçlularla çalışan klinisyenlere katkı sağlayacağı, bu alanda yapılan diğer çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between antisocial behavior and psychopathy tendencies and ego defense mechanisms those lives in closed penitentiary institution and determining how they are differentiated in crimes of homicides attempted on life, homicidal attempt, serious acquisitive crime, plundering, fraud, and sex crime. Antisociality and psychopathy are concepts that have been researched for many years, and although they are included in the structure of each other by some researchers, there are much research on the fact that they are different structures. Antisocial behavior is defined as deliberately harming another person, animal, or object. Individuals who tend to antisocial behavior are characterized by maladaptive symptoms such as breaking the law, irritability, and impulsivity. Although psychopathy has similar symptoms, it is more related to emotional and interpersonal processes. They are more sociable, persuasive and less impulsive than those who tend to antisocial behavior. However, even those have psychopathy tendency show antisocial behavior, those have antisocial tendency may not have psychopathy tendency. In our study, it is aimed to contribute to the development of appropriate psychopathological interventions by examining the level of use of defense mechanisms of those have attitudes that cause difficulties for the treatment team. In addition, how it is differentiated according to the types of crime is also examined. With this goal in mind, 288 convicts those in Umraniye E Type Closed Penitentiary Institution constitute the sample of this study. Demographic Information Form, Antisocial Behavior Scale (ADS), Levenson Self-Report Psychopathy Scale (LPÖ) and Defense Styles Test-40 (SBT-40) were used as data collection tools in the study. The scales were applied to the convicts by the researcher in the form of a pencil and paper test. Correlation analysis, unrelated samples t-test, analysis of variance and multiple regression analysis were performed for the analysis of research data. According to the results of the research, a significant relationship was found between antisocial behavior and psychopathy. A moderate correlation was found between antisocial behavior tendency and immature defense mechanisms, and a weak correlation between neurotic defense mechanisms. There was a moderate relationship between psychopathy tendency and immature defense mechanisms, and a weak negative correlation with mature defense mechanisms. It was found that the tendency of psychopathy differed according to the type of crime, and it was seen that it was more common in serious acquisitive crime. In addition, it was found that antisocial behavior tendency and immature defense use were more common in convicts aged 31-39. Research results and research problems are discussed according to the studies and theories in the literature. The results of the study were found to be supported by the previous literature. In this context, it is thought that our research will contribute to clinicians working with criminals and will shed light on other studies in this field.