Aronia melanocarpa (MICHX) elliot türü üzerine farmakognozik incelemeler
Pharmacognosic studies on aronia melanocarpa (MICHX) elliot species
  1. Tez No: 763800
  2. Yazar: EDA SÖNMEZ GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Kırklareli bölgesinde kültür olarak yetiştirilmekte olan Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot bitkisinden toplanan meyvelerden metanol, %70 etanol, etanol, etil asetat, hekzan ve su ekstreleri hazırlanmıştır. Elde edilen ekstrelerin verim hesapları yapılmış, yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile kimyasal içerikleri aydınlatılmış, toplam fenolik, toplam flavonoit ve toplam antosiyanin madde miktarları spektrofotometrik olarak ölçülmüş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Ekstrelerin antioksidan aktivitelerini belirlemek için DPPH•, ABTS•+, Metal şelatlama, CUPRAC ve Lipid peroksidasyon yöntemleri kullanılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Antimikrobiyal aktiviteleri için MİK değerleri bakteri ve maya mikroorganizmalarında belirlenmiştir. Antikanser aktivite tayini için meme kanseri (MCF-7) ve serviks kanseri (HeLa) hücre hatları üzerinde, sağlıklı hücrelerde sitotoksik etki tayininde ise insan endotelyal (HUVEC) ve fare fibroblast (L929) hücre hatları üzerinde MTT yöntemi kullanılmış ve ekstreler etkinlik açısından karşılaştırılmıştır. Ekstrelerin DNA hasarını önleyici etkileri pBR322 plazmit DNA'sı üzerinde incelenmiş ve sonuçlar kıyaslamalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, methanol, 70% ethanol, ethanol, ethyl acetate, hexane and water extracts were prepared from the fruits collected from the Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot plant, which is cultivated in the Kırklareli region. Yield calculations of the extracted extracts were made, chemical contents were clarified with high performance liquid chromatography, total phenolic, total flavonoid and total anthocyanin substance amounts were measured spectrophotometrically and the results were evaluated. DPPH•, ABTS•+, Metal chelation, CUPRAC and Lipid peroxidation methods were used to determine the antioxidant activities of the extracts and the results were evaluated. The MIC values for their antimicrobial activities were determined as bacteria and yeast microorganisms. For the determination of anticancer activity on breast cancer (MCF-7) and cervical cancer (HeLa) cell lines, for the determination of cytotoxic effects on healthy cells, human endothelial (HUVEC) and mouse fibroblast (L929) cell lines The MTT method was used and the extracts were compared in terms of effectiveness. The DNA damage inhibitory effects of the extracts were examined on pBR322 plasmid DNA and the results were evaluated comparatively.