Sosyal medyada ınfluencer etkisi bağlamında benlik sunumu
Self presentation in the context of the influencer effect on social media
- Tez No: 763838
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİM SİNE NAZLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sosyal medyanın dahil olduğu yeni sosyal alanlarla birlikte birey artık kendine dair her hareketini diğer insanlarla paylaşabilmektedir. An be an süren paylaşımlarda birey, sahip olduğu benliğin yanı sıra sahip olmak istediği benliği de sergilemektedir. Sosyal medya ortamlarında benlik sergilenen bir gösteri malzemesi haline gelmiştir. En çok kullanılan sosyal medya mecralarından olan Instagram, görsel materyaller ağırlıklı paylaşımları ile bireye benlik sunumunda çekici gelmektedir. Çeşitli görsel paylaşımlarla bireyin kendine dair gönderiler paylaştığı Instagram'da Influencer'lar olarak nitelendirilen çok takipçisi olan hesaplar, bireylerin dikkatini çekmektedir. Takip edenleri tarafından etkileyici olarak görülen ve bir nevi kanaat önderi olan Influencer'lar, yaptıkları paylaşımlar ile takipçileri üzerinde bir etkiye sahiptirler. Özellikle genç nüfus üzerinde etkili olan Influencer'lar tavsiye ve yönlendirmeler ile paylaşım yapmakta ve bu bağlamda benlik sunumlarında etkili olmaktadır. Bu araştırmada da üniversite öğrencilerinin Instagram'da benlik sunumlarına Influencer'ların etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın evrenini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri örneklemini ise görüşme yapılan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama tekniği olarak odak grup görüşmesi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların büyük kısmının Instagram'da takip ettikleri Influencerların kimlik ve benlik sunumunda bir etkisi olmadığı, Influencerlardan öğrendikleri bilgileri sosyal medya ve gündelik hayatlarında kullanma maksadı güttükleri tespit edilmiştir. Katılımcıların Influencer etkisini kendi paylaşımlarına yansıtırken sadece görsel materyallerden yararlandıkları; paylaşımlarında beğeni ve popülarite kaygısından ziyade kendi beğenilerinin ön planda olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the new social areas, including social media, the individual can now share every movement about himself with other people. In the sharings that last moment by moment, the individual exhibits the self he wants to have as well as the self he has. In social media environments, the self has become a demonstration material. Instagram, which is one of the most used social media channels, is attractive in terms of self-presentation to the individual with its visual materials-weighted shares. Accounts with many followers, which are described as Influencers on Instagram, where the individual shares posts about himself with various visual posts, attract the attention of individuals. Influencers, who are seen as influential by their followers and are a kind of opinion leaders, have an impact on their followers with their shares. Influencers, who are especially effective on the young population, share advice and guidance, and in this context, they are effective in their self-presentations. In this study, it was tried to determine the effect of influencers on self-presentation of university students on Instagram. In line with this aim, the universe of the study consisted of students of Abant İzzet Baysal University and the sample based on the of Bolu Abant İzzet Baysal University Communication Faculty students who participated the interview. Focus group interview was preferred as the data collection technique in the study. As a result of the research, it has been determined that the majority of the participants, the influencers they follow on Instagram have no effect on their identity and self-presentation, and they aim to use the information they learned from the influencers in their social media and daily lives. While reflecting the influence of the participants on their own posts, they only benefited from visual materials; It has been understood that their own likes are at the forefront rather than the concerns of likes and popularity in their posts.