Bessel fonksiyonlarının türevlerini ihtiva eden fonksiyonların geometrik özellikleri
Geometric properties of functions including derivatives of bessel functions
  1. Tez No: 763839
  2. Yazar: SERCAN KAZIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, birinci çeşit klasik Bessel fonksiyonu J_v(z) yardımı ile tanımlanan N_v(z)=az^2J"_v(z)+bzJ'_v(z)+cJ_v(z) fonksiyonunun sıfırları üzerine olan koşullar göz önünde bulundurularak, N_v(z) fonksiyonunun üç farklı normalleştirmesi için \beta-mertebeden yıldızıllık, \beta-mertebeden konvekslik, parabolik yıldızıllık ve düzgün konvekslik yarıçapları elde edilmiştir. Ayrıca, Euler-Rayleigh eşitsizlikleri kullanılarak yıldızıllık ve konvekslik yarıçapları için alt ve üst sınırlar bulunmuştur. Elde edilen sonuçlarda a, b ve c reel sayılarının özel değerleri için tablolar oluşturulmuş ve grafikler ile görsel doğrulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the radii of starlikeness of order \beta, convexity of order \beta, parabolic starlikeness and uniform convexity are obtained by considering the conditions on the zeros of the function N_v(z)=az^2J"_v(z)+bzJ'_v(z)+cJ_v(z) defined with the help of the first kind of classical Bessel function J_v(z). Moreover, the lower and upper bounds are given for the radii of starlikeness and convexity using Eyler-Rayleigh inequalities . The tables are created and visual verification with graphs are made by giving special values to the real numbers a, b and c in the obtained results.