Ulusötesi mekanların kentsel aidiyet kurmaktaki rolü ve anlamı: istanbul- zeytinburnu örneği
The role and meaning of transnational spaces in urban belonging: the case of istanbul- zeytinburnu
- Tez No: 763853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN KURTARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Göç süreci hem kaynak ülkeyi hem de varış ülkesini aynı zamanda da ulusötesi göçmenlerin kendilerini etkileyen bir olgu olarak yaşanmaktadır. Hem ulusötesi göçmenler için hem de yeni varılan kent için göçmen, kimliğin mekansallaşması ve kente adaptasyon süreçleri ile yerel kimliği dönüştüren bir etkiye sahiptir. Göçmenler vardıkları yeni yerleşmeler ile bağ kurarken aynı zamanda yerleştikleri bu yeni coğrafyanın yerel dinamiklerini ve mekanın anlamını değiştirip dönüştüren bir etki yaratmaktadırlar. Tez çalışmasının amacı, ulusötesi göçmenlerin dünyanın en büyük mülteci kenti olan İstanbul'un göç açısından en deneyimli ve bu sebeple de çok kültürlü bir yerleşim bölgesi olan Zeytinburnu ilçesine yerleşme sürecini ele alarak, mekâna yeni anlamlar ekleme ve yeni mekanlar üretme süreçlerini anlamak ve/veya yer üretim pratiklerini keşfetmektir. Tez çalışması bu açıdan yerelde topladığı kentsel veriyi değerlendirirken, süreç-kent-mekân odaklı iki aşamalı ve karma yöntemli araştırma bulgularını kullanacaktır. Ulusötesi göçmenlerin mekansal etkileşim süreci aşamalarında, yerel ölçekte kendilerini ait hissettikleri yerler, kaçındıkları yerler, kendileştirdikleri ya da yeniden yarattıkları özgün yerler ve ulusötesi mekanlar ortaya çıkmaktadır. Tez çalışması, ulusötesi göçmenlerin yer üretim pratiklerini niceliksel ve niteliksel veriler ışığında analiz ederek, yerel ölçekte uyum ve kapsayıcı planlama politikaları üretilebilmesini sağlamak için gereken temel kentsel göstergeleri ve mekânsal ipuçlarını ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
The migration process is experienced as a phenomenon that affects both the source country and the destination country, as well as the transnational immigrants themselves. Both for transnational immigrants and for the newly arrived city, the spatialization and adaptation processes of the immigrant identity have an effect that transforms the local identity. While the immigrants establish bonds with the new settlements they arrived at, they also create an effect that changes and transforms the local dynamics of this new geography and the meaning of the space. At the stages of the spatial interaction process of transnational migrants, places where they feel they attached, avoid, unique places they own or recreate, and transnational places emerge. The aim of the thesis study is to understand the processes of adding new meanings to the place and creating new places or to explore place production practices by considering the settlement process of transnational immigrants in the Zeytinburnu district, which is the most experienced in terms of immigration and therefore a multicultural settlement area of Istanbul, the largest refugee city in the world. In this respect, the thesis study will use process-city-place-oriented two-stage and mixed method research findings while evaluating the urban data collected locally. In addition, by analyzing the place production practices of transnational immigrants in the light of qualitative and quantitative data, it will reveal the basic urban indicators and spatial clues required to ensure that adaptation and inclusive planning policies can be produced at the local scale.