Tüketicilerin mobil uygulama kullanmalarında algıladıkları değer ile davranışsal niyetleri arasındaki ilişki: Ağrı ili örneği
The relationship between consumers' perceived value in their mobile application use and their behavioral intention: The example of Ağrı province
  1. Tez No: 763854
  2. Yazar: SELİM AKBALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KADANALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşme ve teknolojinin etkisiyle birlikte insanların tüketim ürünlerine ulaşma yolları da değişmektedir. Bu durumun en bariz örneği tüketicilerin mobil uygulamalar yardımıyla tüketim ürünlerine ulaşmalarıdır. Bu uygulamalar ister istemez kullanıcının davranışlarını ve değer algılarını etkilemektedir. Algılanan değer, bir ürünün karşılığında ne alındığının ve ne verildiğinin algılanmasına dayanılarak, o ürün hakkındaki genel fayda değerlendirmesi olarak adlandırılabilir. Bu tanımlamadan hareketle, algılanan değerin olumlu yönde olması tüketicilerin mobil uygulama üreticisi ve mobil uygulama ile ilgi bu aşamadan sonra alacağı kararları (davranışsal niyeti) da olumlu yönde etkileyebilmektedir. Davranışsal niyet ise genel anlamda hizmet satın alımı süreci sonunda tüketicinin yapacağı eylemi tanımlamaktadır. Tüketicilerin edindikleri hizmetler sonucundaki olumlu veya olumsuz duyguları, satın alma sonrasındaki davranışsal niyetlerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu araştırmada, tüketicilerin mobil uygulama kullanımlarında algıladıkları değer ile davranışsal niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ağrı ilinde yaşayan 18 yaş üstü tüketiciler; örneklemini ise bu ilde yaşayan 385 tüketici oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde, betimsel istatistik ölçüleri (frekans ve yüzde) kullanılmıştır. Yapılan regresyon analizinde algılanan değerin alt boyutlarından olan fonksiyonel değer, sosyal değer, duygusal değer ve epistemik değer ile davranışsal niyet arasında düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülürken, koşullu değer boyutuyla orta düzeyde ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the effect of globalization and technology, the way people reach consumer products is also changing. The most obvious example of this situation is that consumers reach consumer products with the help of mobile applications. These applications inevitably affect the behavior and value perceptions of the user. Perceived value can be called the overall assessment of utility about a product, based on the perception of what is given and received in return for that product. Based on this definition, the positive perceived value can also positively affect the mobile application producer and the decisions (behavioral intention) that consumers will take after this stage regarding the mobile application. Behavioral intention, on the other hand, generally defines the action that the consumer will take at the end of the service purchase process. The positive or negative emotions of consumers as a result of the services they receive also significantly affect their post-purchase behavioral intentions. In this research, it is aimed to examine the relationship between the perceived value of consumers in mobile application usage and their behavioral intentions. Quantitative research method was used in the study. The population of the research is consumers over the age of 18 living in the province of Ağrı; The sample consists of 385 consumers living in this province. In the analysis of the data collected within the scope of the research, descriptive statistical measures (frequency and percentage) were used. In the regression analysis, it was seen that there was a low and significant relationship between the functional value, social value, emotional value and epistemic value, which are the sub-dimensions of perceived value, and behavioral intention, while it was concluded that it had a moderate and significant relationship with the conditional value dimension.