Queer spaces and fluid identities in Bernardine Evaristo's Girl, Woman, Tther
Bernardine Evaristo'nun Kız, Kadın, Öteki romanındaki queer mekânlar ve akışkan kimlikler
- Tez No: 920732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KARA GÖKTOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez Bernardine Evaristo'nun Kız, Kadın, Öteki (2019) adlı romanını queer teori çerçevesinde incelemektedir. Roman, queer, ulusötesi, çok kuşaklı ve kesişimsel kimliklerden çeşitli karakterlerin çok odaklı anlatılarından oluşmaktadır. Tez, bu karakterlerin kentsel ortamlar, internet, insan bedeni ve komün dahil olmak üzere sosyal olarak inşa edilmiş alanlarda nasıl gezindiklerine ve bu alanları yeniden şekillendirdiklerine ve böylece heteronormatif toplumsal cinsiyet normlarını nasıl altüst ettiklerine odaklanmaktadır. Tez, queer teoriyi kullanarak, cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve diğer özcü kimlik bileşenlerinin akışkan ve inşa edilmiş olarak temsil edildiğini vurgulamakta ve Evaristo'nun Kız, Kadın, Öteki'sindeki içkin kimlik kavramına meydan okumaktadır. Tez aynı zamanda ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin karakterlerin kimlikleri üzerindeki etkisinin altını çiziyor; bu eşitsizlikler karakterlerin kendi çevrelerindeki konut istikrarsızlığı, cinsiyetçilik, homofobi ve transfobi gibi zorluklarla kendini gösteriyor. Bu bağlamda tez, kimliğin hem kişisel deneyimler hem de toplumsal yapılar tarafından şekillendirilen dinamik ve gelişen bir yapı olarak anlaşılmasını savunarak queer kimlikler ve mekânsal politikalar üzerine daha geniş bir söyleme katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Bernardine Evaristo's novel Girl, Women, Other (2019) within the framework of queer theory. The novel consists of multifocal narratives of a diverse cast of characters who embody queer, transnational, multi-generational, and intersectional identities. The thesis focuses on how these characters navigate and reshape socially constructed spaces, including urban environments, the Internet, the human body, and the commune, thereby subverting heteronormative gender norms. By employing queer theory, the research highlights the representation of gender, sex, and other essentialist identity components as fluid and constructed, challenging the notion of inherent identity in Evaristo's Girl, Woman, Other. The thesis also underscores the impact of economic and social inequalities on the characters' identities, which manifest through challenges such as housing instability, sexism, homophobia, and transphobia within their respective environments. In this context, the thesis aims to contribute to the broader discourse on queer identities and spatial politics, advocating for an understanding of identity as a dynamic and evolving construct shaped by both personal experiences and societal structures.