Servikal disk hernisi olan bireylerin boyun ağrısı, özür şiddeti, postür, fonksiyonellik, skapular diskinezi ve propriyosepsiyonun sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması
Comparison of individuals with cervical disc hernia WHO has neck pain, disability severity, posture, functionality, scapular dyskinesis and proprioception with HEALTHY individuals
  1. Tez No: 763874
  2. Yazar: DİLDADE DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızın amacı, servikal disk hernisi olan bireylerin boyun ağrısı, özür şiddeti, postür, fonksiyonellik, skapular diskinezi ve propriyosepsiyonun sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması incelemektir. Çalışmaya 18-65 yaşları arasında, 40 servikal disk hernisi tanısı almış (Grup 1), 40 sağlıklı (Grup 2) olmaz üzere toplam 80 katılımcı dahil edildi. Her iki grubada ağrı için Visual Analog Skalası (VAS), Boyun özürlülük şiddetinin ölçümü için Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası, fonksiyonellik Kol, Omuz ve El Sorunları Anketiyle ( DASH), eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometreyle, kas kuvveti manuel olarak, skapular diskinezi için Skapular Diskinezi Testi (SDT) ile Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT), propriyosepsiyonun değerlendirilmesi ise Revel ve ark. kullandığı bir yöntem ile, postür için ise New York Postür değerlendirme (NYPD )anketi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare individuals with cervical disc herniation with healthy individuals in terms of neck pain, disability severity, posture, functionality, scapular dyskinesia and proprioception. A total of 80 participants, aged 18-65 years, 40 diagnosed with cervical disc herniation (Group 1) and 40 healthy (Group 2), were included in the study. For both group Visual Analogue Scale (VAS) for pain, Copenhagen Neck Functional Disability Scale for measurement of neck disability severity, functionality with Arm, Shoulder and Hand Problems Questionnaire (DASH), range of motion (ROM) with goniometer, muscle strength manually, scapular dyskinesia Scapular Dyskinesia Test (SDT) and Lateral Scapular Glide Test (LSCT), The New York Posture Evaluation (NYPD) questionnaire was used for posture and a method which used by Revel et al. to evaluate proprioception.