Effects of small molecules on cartilage tissue regeneration
Küçük moleküllerin kıkırdak doku yenilenmesine etkisi
- Tez No: 763873
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Her yıl milyonlarca insan eklem hasarlarının sıkıntısını çekmektedir. Hasar tedavisinde bazı geleneksel tedavi yöntemleri olmasına rağmen, bu yöntemler tam kat eklem kıkırdak hasarlarının onarılmasında ve doğal kıkırdağın mekanik dayanıklılık ve fonksiyonunu geri kazandırılmasında yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple, geleneksel metotların kısıtlamalarını aşabilmek amacıyla kıkırdak doku mühendisliği yeni tedavi yöntemleri sunmaktadır. Bu çalışmada, küçük moleküllerin (KM) sıçan kemik iliği mezenkimal kök hücreleri (SKİMKH) üzerinde kondrojenik farklılaşmaya olan etkileri ve kıkırdak doku yenilemesindeki potensiyel faydaları araştırılmıştır. Üç farklı KM (KGN, ADZ ve SKF), kondrojenik farklılaşmayı indüklemek için kullanırken, SKİMKHler ıslak eğirme yöntemi ile hazırlanmış polilaktik asit (PLA) hücre iskeleri üzerine ekilmiştir. Kartogenin (KGN), kıkırdak farklılaşması indüksiyonu ve kıkırdak koruyucu özelliği ile literatürde bilinen bir KM iken; ADZ ve SKF küçük molekülleri yakın zamanda kök hücre çoğalmasını arttırıcı etkileri gözlemlenmiş fakat kıkırdak farklılaşmasına olan potensiyel etkileri araştırılmamış moleleküllerdir. SKİMKH üzerinde yapılan bu çalışmada, kök hücreler KGN, ADZ, SKF küçük molekülerinin indüksiyonunda 14 gün boyunca kıkırdağa farklılaştırıldı ve alsiyan mavisi boyaması, MTS hücre çoğalma testi ve gerçek zamanlı PCR yöntemleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Hücre çoğalmasında ADZ küçük molekünün daha yüksek etki göstermesine rağmen, kıkırdak farklılaşması sırasında hücrerler arası madde (HAM) sentezini düşürdüğü gözlemlendi. Bu yüzden çalışma çalışmanın devamında, SKF KM ve onun KGN ile kombinasyonu kullanılmıştır, PLA hücre iskeleleri üzerine ekilmiş SKİMKHler KMler ile kıkırdak farklılaşmasına indüklenmiştir. Alsiyan mavisi boyaması, MTS hücre çoğalma testi ve gerçek zamanlı PCR yöntemleri hücreler üzerinde uygulandı. Kontrol gruplarına kıyasla daha yüksek miktarda kıkırdaksı HAM birikimi, daha fazla hücre çoğalması ve daha yüksek kıkırdak spesifik gen ifadesi SKF KM verilen gruplarda gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda SKF küçük molekülünün kondrojenik indüksiyon özelliği ile kıkırdak doku mühendisliği çalışmalarında kullanım potensiyeli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every year millions of people suffer from cartilage defects. Although, there are some traditional treatment strategies to heal defects, they are inadequate to repair full thickness defects and they cannot give its native mechanical endurance and function to cartilage back. Therefore, cartilage tissue engineering studies provide new treatment methods to overcome limitations of traditional methods. In this study, effects of small molecules on chondrogenic differentiation of RBMSCs were examined to evaluate their cartilage tissue regeneration potential. Three different small molecules (KGN, ADZ and SKF) were used in chondrogenic induction, RBMSCs were seeded into fibrous polylactic acid (PLA) scaffolds prepared with wet spin technique. While kartogenin (KGN) is already known in literature with its chondrogenic induction and chondroprotection properties; ADZ and SKF are recently found molecules having proliferation enhancing feature on MSCs, but their potential effects on chondrogenic induction has been never studied. Chondrogenic differentiation effects small molecules of ADZ and SKF were examined on differentiated RBMSCs throughout 14 days of incubation compared to KGN molecule via Alcian Blue-PAS staining, MTS cell proliferation assay, RT-PCR methods. Although, ADZ had a better proliferative effects on RBMSCs, there was reduced ECM deposition during chondrogenic differentiation. Therefore, rest of the study was carried on with small molecule SKF and its combination with KGN. Alcain Blue-PAS staining, MTS assay and RT-PCR assays were conducted on stem cells. Higher amount of cartilagous ECM deposition, higher proliferation rate and higher expression of chondrogenic marker genes were observed in groups induced with small moleule SKF compared to controls. Results of the study showed that small molecule SKF had chondrogenic induction potential to use in cartilage tissue engineering.