Teknolojik determinizm bağlamında dijital iletişim çağında Z kuşağının değişen televizyon izleme alışkanlıkları
Changing television viewing habits of generation Z in the age of digital communication in the context of technological determinism
  1. Tez No: 763881
  2. Yazar: FETHİYE GÜL AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ELİF ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, teknolojinin etkileşime girdiği bütün alanları geliştirerek dönüştürmüştür. Televizyon ve İnternet de bu gelişmelerden önemli ölçüde etkilenmiştir. Televizyon programlarının internet üzerinden yayınlanmasıyla birlikte hem yayıncılıkta hem de televizyon izlemede yeni bir dönem başlamıştır. Yeni televizyon izleme biçimleri sayesinde, izleyiciler iki yönlü etkileşimli bir alana taşınmışlardır. Bu geçişle birlikte insanların televizyon izleme biçiminde bir değişim olduğu gibi, televizyonun ayrılmaz bir parçası olan izleyici kavramında da bir dönüşüm yaşanmıştır. Kitle iletişim araçları olarak radyo, gazete ve televizyon ile birlikte son yıllarda toplumda yaygın olarak kullanılmaya başlanan internet, bilgisayar ve mobil teknolojiler hem bireylerin hem de toplumun hayatında önemli bir yer edinmiştir. Toplumları etkileme gücü ile her medya aracı kendi döneminde popüler bir araç haline gelirken, bu araçların yapılarında zaman içinde teknolojik gelişmelere paralellik gösteren gelişmeler ve değişimler gözlemlenmektedir. Bu durum toplumun medyayı kullanma alışkanlıklarını ve televizyonun izlenme şeklini değiştirmiş ve farklılıklar yaratmıştır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, dijital çağla birlikte gelişen televizyonun Z Kuşağı ve değişen televizyon izleme biçimlerindeki rolünü anlamaktır. Bu doğrultuda televizyonun ortaya çıkışı ve gelişimine değinilmiş, X, Y ve Z kuşaklarının televizyon izleme biçimindeki değişimler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in the field of technology have transformed by developing all the areas in which technology interacts. Television and the Internet have also been significantly affected by these developments. With the broadcasting of television programs over the internet, a new era has begun in both broadcasting and television viewing. Thanks to the new ways of watching television, viewers have been moved to a two-way interactive field of interaction. With this transition, there has been a change in the way people watch television, as well as a transformation in the concept of the audience, which is an inseparable part of television. Along with radio, newspaper and television as mass media, internet, computer and mobile technologies, which have been widely used in society in recent years, have gained an important place in the lives of both individuals and society. While every media tool has become a popular tool in its own period with its power to influence societies, developments and changes in the structures of these tools in parallel with technological developments are observed over time. This situation has changed the society's habits of using the media and the way television is watched, and has created differences. In this context, the aim of this study is to understand the role of television, which has developed with the digital age, in Generation Z and changing television viewing styles. In this direction, the emergence and development of television is mentioned, and the changes in the way of watching television of X, Y and Z generations are discussed.