طراحی و شبیه سازی میکرو پمپ با المان های نازل/دیفیوزر
Nozul/Difüzör Elemanlı Mikropompaların Tasarımı ve Simülasyonu
  1. Tez No: 763914
  2. Yazar: HAMİD ASADİ DERESHGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAEED JAVADİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSEİN NOURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda mikro akışkan cihazların hızlı gelişimi ve bunların kullanımlarının artması nedeniyle imalatları büyük ilgi görmektedir. Elektromekaniğin alt dallarından birisi çek valfli veya nozul/difüzör elemanları içeren mikropompalardır. Çek valflerde görülen tıkanma, erozyon, hareketli parçaların arızalanması vb. gibi problemler dikkate alındığında bunların çok güvenilir olmadığı, bunula birlikte basit ve bakım gerektirmeyen özelliklerinden dolayı nozul/difüzör elemanlı mikropompalar araştırmacılar tarafından rağbet görmektedir. Projenin ana hedefi üretim maliyetlerinin düşürürlmesi ve net akış hızını artıracak şekilde mikropompaların tasarımlarını modifiye etmektir. Bu sebeple, tek hazneli bir referans mikropompa ile tasarımı modifiye edilmiş yeni mikropompanın simülasyonu gerçekleştirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Referans mikropompanın simülasyonunda piezoelektrik, tek hazne ve nozul/difüzör elemanları giriş ve çıkış valfleri olarak kullanılmıştır. Haznenin iç alanı, dikdörtgen ve eliptik şekillerin birleştirilmesiyle Kavis Hazneli Mikropompa olarak adlandırılan yeni bir mikropompa tipi olarak tasarlanmıştır. Gerçekleştirilen simülasyonda, referans mikropompa ve Kavis Hazneli Mikropompa'nın temel elemanları, karşılaştırabilmek amacıyla eşit şekillerde tasarlanmıştır. Simülasyon sonuçları, geri basınç ve girdap akımlarının değerlerinin azaldığını, net akış hızında önemli bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Projede yukarıda belirtilenlere ek olarak, aralarında tek bir piezoelektrik aktüatör ile paralel olarak iki referans hazneden oluşan başka yeni bir tip mikropompa da tasarlanmış ve simülasyonu yapılmıştır. Piezoelektrik kristale AC voltaj uygulanarak dikey yönde (Y ekseni) titreşim sağlanacaktır. Piezoelektrik, pozitif yönde hareket ederken üsteki haznenin içindeki akışkana basınç uygulayarak dışarıya aktarılmasını sağlar, aynı zamanda alt haznede vakum oluşmasına neden olur ve negatif yönde hareket ederken senaryonun tam tersi gerçekleşir. Yukarıda bahsedilen tasarımın avantajı, aynı anda vakum ve pompalama işlemleri gerçekleştirebilmesi ve tek hazneli mikropompalar tarafından elde edilen pulsli akış yerine sürekli akış üretebilmesidir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid development and increasing usage of micro fluid instruments in recent years, their fabrication attracted a lot of attention recently. Micropumps are one of the sub branches of electro mechanics, which includes micropumps with none return valves or nozzle/diffuser elements. Considering the problems arising with non-return valves such as blocking, erosion, failure of moving parts and etc., are not very trustworthy, hence pushing researchers to incline more towards the micropumps with nozzle/diffuser elements which are more trustworthy due to the simple and maintenance free characteristics. The main target in this project is to modify the design of micropumps in such a way to increase the net flow rate while decreasing the fabrication cost. In due course the simulation of a reference single chamber micropump is also carried out, enabling to compare the results/output with the modified designed micropump. The simulated reference micropump is a single chamber, actuated by piezoelectric and in the inlet and outlet nozzle/diffuser elements are used. By modifying the internal space of the chamber, meaning combining the rectangular and elliptical shapes together, a new type of micropump is designed which is hereby, named Curved Chamber Micropump. In simulation carried out, the basic elements of reference micropump and Curved Chamber Micropump are designed in such a way to be equal in order to be comparable. The mentioned simulation shows a major improvement in net flow rate, by decreasing back pressure value and eddy currents. In addition to above mentioned, another type of micropump is designed and simulated which is consist of two reference chamber in parallel with a single piezoelectric actuator between them. By connection the AC voltage to the piezoelectric crystal, it will start vibrating in vertical axes (Y axes). While the piezoelectric is moving in positive direction will insert pressure on the fluid inside the chamber, pumping out the fluid while at the same time causing vacuum in the lower chamber causing suction and vice versa while moving in negative direction. The advantage of above mentioned design is, that, it will have both suction and discharge at the same time/stroke simultaneously and resulting uniform flow instead of pulsing flow produced by single chamber micropumps.