BALB-C farelerinde deneysel sepsiste E vitaminin glutatyon peroksidaz-4 ve oksidatif stres üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of vitamin E on glutathione peroxidase-4 and oxidative stress in experimental sepsis in BALB-C mice
  1. Tez No: 763925
  2. Yazar: NEZAHAT GÜNER AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ FAHRİ PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis; vücudun enfeksiyona karşı verdiği kontrolsüz immun yanıt sonucu oluşan ve hayatı tehdit eden bir organ disfonksiyonudur. Güncel tedavilerdeki ilerlemelere rağmen hala yoğun bakım ünitelerindeki en yaygın ölüm nedenidir. Sepsis mortalite ve morbiditesini azaltmak amacıyla yeni tedavi modalitelerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bir antioksidan olan E vitamini; organizmadaki serbest oksijen radikallerini temizleyerek oksidatif hasarı azaltmaktadır. E vitamininin endojen bir metaboliti olan alfa-tokoferol hidrokinonun, güçlü bir ferroptoz inhibitörü olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda sepsis için spesifik olarak E vitamini tedavisinin yararları ile GPx-4 ve oksidatif stres üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Harran Üniversitesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu'nun 01-14 sayılı onay kararı alındıktan sonra, Harran Üniversitesi Laboratuar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezin'de, ortalama ağırlıkları 18-22 gram olan 32 adet 12 haftalık Balb-C cinsi erkek fare randomize olarak eşit sayıda (n = 8) 4 gruba ayrıldı. İlk grup kontrol grubu (Grup K), 2.grup 15 mg/kg intraperitoneal E. coli lipopolisakkariti uygulanan sepsis grubu (Grup S), 3.grup tek doz 100mg/kg intraperitoneal E vitamini uygulanan grup (Grup E) ve 4.grup tek doz 100mg/kg intraperitoneal E vitamini ardından intraperitoneal 15 mg/kg E. coli lipopolisakkariti uygulanan grup (Grup ES) olarak belirlendi. Fareler, sepsis evresinde gelişen inflamatuar yanıtı incelemek amacıyla sepsis prosedüründen 15-18 saat sonra sakrifiye edildi. Ferroptozis, GPx-4, antioksidan düzeyi ölçümü için kan numuneleri ve histopatolojik inceleme için akciğer, karaciğer, böbrek dokusu örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Sepsis; It is a life-threatening organ dysfunction that occurs as a result of the body's uncontrolled immune response to infection. Despite advances in current treatments, it is still the most common cause of death in intensive care units. In order to reduce the mortality and morbidity of sepsis, new treatment modalities need to be developed. Vitamin E, an antioxidant; It reduces oxidative damage by scavenging free oxygen radicals in the organism. Alpha-tocopherol hydroquinone, an endogenous metabolite of vitamin E, is known to be a potent ferroptosis inhibitor. In our study, we aimed to investigate the benefits of vitamin E treatment specifically for sepsis and its effects on GPx-4 and oxidative stress. Method: After the approval decision numbered 01-14 of the Harran University Animal Experiments Ethics Committee, 32 12-week-old Balb-C male mice with an average weight of 18-22 grams were randomly assigned to the Harran University Laboratory Animal Application and Research Center. numbers (n = 8) were divided into 4 groups. The first group was the control group (Group K), the second group was the sepsis group (Group S) administered 15 mg/kg intraperitoneal E. coli lipopolysaccharide, the third group was the group administered 100mg/kg intraperitoneal vitamin E as a single dose (Group E), and the fourth group. A single dose of 100mg/kg intraperitoneal vitamin E followed by 15mg/kg intraperitoneal E. coli lipopolysaccharide was administered (Group ES). Mice were sacrificed 15-18 hours after the sepsis procedure to examine the inflammatory response developed during the sepsis stage.