Exceptional Lie algebra G2 and its representations
İstisnai G2 Lie cebiri ve temsilleri
  1. Tez No: 763928
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA KAYAKÖKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Basit kompleks Lie cebirlerinin sınıflandırmasında Dynkin diagramı sıradışı olan 5 Lie cebiri vardır. Bunlar arasında en küçük boyuta sahip olan g_2 dir. Sıradışı Lie cebiri g_2, Lie grubu G_2 ile beraber diferansiyel geometri, matematiksel fizik ve modern sicim kuramında önemli role sahiptir. Bu tezde genel bir giriş yaptıktan sonra basit kompleks Lie cebirlerinin sınıflandırmasını verdik. Daha sonra sıradışı g_2 Lie cebirinin farklı inşalarını ve temel temsillerini inceledik.
Özet (Çeviri)
In the classification of complex simple Lie algebras, there are five of them whose Dynkin diagrams are of exceptional type. The Lie algebra g_2 has the smallest dimension among these exceptional Lie algebras and together with its corresponding Lie group G_2, it plays an important role in differential geometry, mathematical physics, and modern string theory. In this thesis after a general introduction to Lie algebras, we show the classification of complex simple ones. Afterward, we give several constructions of the exceptional Lie algebra g_2 and investigate its fundamental representations.