The swap lines then and now: Repositioning the United States and the Federal Reserve in global monetary relations
Geçmişten bugüne takas hatları: Amerika Birleşik Devletleri ve Amerikan Merkez Bankası'nın küresel parasal ilişkilerde yeniden konumlandırılması
- Tez No: 763932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
2008 küresel mali krizi sırasında ve sonrasında takas hatlarının kullanımı, görünüşe göre ABD Federal Rezervini uluslararası bir son kredi mercii konumuna getirdiği için büyük ilgi gördü. Bu tez, farklı tarihsel konjonktürlerde merkez bankası takas hatlarının kullanımlarını sorunsallaştırarak, bu argümanın geçerliliğini eleştirel olarak sorgulamaktadır. Küresel kapitalizm içinde Fed'in takas hatları stratejileri üzerinden ABD para politikasındaki değişimleri ve sürekliliği ele alan bu tez, Bretton Woods sistemi içinde Fed'in altın rezervlerini savunmak için 1960'larda ilk kez kullanılmaya başlanan takas hatlarının, günümüzün son derece finansallaşmış küresel kapitalizmi içinde, bugün nasıl siyasi nitelikli çeşitli içsel ve uluslararası etmenler tarafından şekillendirildiklerini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of swap lines during and after the global financial crisis of 2008 has attracted a lot of attention as it seemingly put the US Federal Reserve into the position of an international lender of last resort. This thesis questions the validity of this argument critically by problematizing the uses of central bank swap lines in different historical conjunctures. Elaborating on the changes and continuities of US monetary policy via Fed's swap lines strategies within global capitalism, the thesis investigates how the use of swap lines dates back to the 1960s when they were mainly introduced to defend the gold reserves of the Fed during the Bretton Woods system, and how they are shaped today by various politically-informed domestic and international considerations though within a highly financialized global capitalism.