Prematüre retinopatisi nedeni ile tedavi uygulanan bebeklerin klinik ve demografik özellikleri
Clinical and demographic characteristics of babies treated for premature retinopathy
  1. Tez No: 763951
  2. Yazar: ŞULE GÖKÇEK İÇÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA ERGİNTÜRK ACAR, PROF. DR. FATMA YÜLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Çalışmamıza 2014 Ocak ve 2022 Nisan tarihleri arasında prematüre retinopatisi (PR) taraması yapılan lazer fotokoagülasyon (LFK) tedavisi uygulanan, PR gelişmeyen veya PR gelişip spontan regrese olan hastalar dahil edildi. Hastaların doğum ağırlıkları (DA) ve doğum haftaları (DH), yıllara ve başvuru merkezlerine göre dağılımı, risk faktörleri, klinik özellikleri ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Benzer DA ve DH'ye sahip hastalar LFK tedavisi uygulanan ve tedavisiz takip edilen hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların klinik özellikleri, risk faktörleri, muayene bulguları, tedavi süreçleri retrospektif olarak hasta kayıt formlarından ve bilgi sisteminden tarandı. Bulgular: Çalışmaya LFK tedavisi uygulanan 232 hastanın 462 gözü ve tedavisiz takip edilen 196 hastanın 392 gözü dahil edildi. İki grubun DA ve DH benzerdi, LFK grubunda DH'si 27.21 ± 2.52, DA'sı 962.25 ± 362.11 gr, tedavi edilmeyen grupta DH'si 27.45 ± 1.71 hafta DA'sı 961.92 ± 163.38 gr idi (tüm değerlerde p>0,05). Hastaların LFK tedavisi aldığı PMH 37.57 ± 3.23 hafta idi. Oksijen tedavi süresi, invaziv mekanik ventilatör (İMV) kullanımı, APGAR 1. ve 5.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our study included patients who underwent laser photocoagulation (LFC) treatment for retinopathy of prematurity (ROP), who did or did not develop ROP or who were spontaneously regressed between January 2014 and April 2022. It was aimed to evaluate the patients' birth weight (BW) and week of birth (WB), distribution according to years and referral centers, risk factors, clinical features and treatment results. Materials and Methods: Patients with similar BW and WB were divided into two groups as those treated with LFC and those followed without treatment. The clinical features, risk factors, examination findings, and treatment processes of all patients were retrospectively scanned from patient registration forms and information system. Results: The study included 462 eyes of 232 patients who were treated with LFC and 392 eyes of 196 patients who were followed up without treatment. The BW and WB of the two groups were similar, the was 27.21 ± 2.52, the WB was 962.25 ± 362.11 g in the LFC group, and the BW was 27.45 ± 1.71 weeks in the untreated group, and the WB was 961.92 ± 163.38 g (p>0.05 in all values). Postmenstrual week in which patients received LFC treatment was 37.57 ± 3.23 weeks.