Otantik görev odaklı etkinlikler 7.sınıf öğrencilerinin matematiksel düşünme süreçlerini nasıl değiştiriyor?
How do authentic task-focused activities change the mathematical thinking process of 7th grade students?
- Tez No: 763950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN COŞKUNTUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada otantik görev odaklı etkinliklerin yedinci sınıf öğrencilerinin matematiksel düşünme süreçlerini nasıl değiştirdiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 2021–2022 eğitim-öğretim yılında Akdeniz bölgesinde yer alan bir ilde bulunan bir ortaokulun 7. Sınıfında öğrenim görmekte olan16 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin matematiksel düşünme düzeylerini belirleyebilmek için ''Matematiksel Düşünme Ölçeği'' uygulama öncesinde ve sonrasında kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması 10 ders süresi boyunca uzaktan eğitim ile gerçekleştirilmiştir. Süreç boyunca öğrenciler, otantik görevleri gerçekleştirirken onlara rehberlik edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veri, uygulama sürecinin ses kayıtları, matematiksel düşünme ölçeği ve etkinlik kâğıtlarından oluşmaktadır. Veri analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerini ifade eden otantik öğrenme süreci öncesinde ve sonrasında Matematiksel Düşünme Ölçeğinden aldığı puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Etkinlik kâğıtlarına yapılan betimsel analiz, öğrencilerin matematiksel düşünmenin özelleştirme sürecinde yeterli beceriye sahip olduklarını; genelleme, varsayımda bulunma, doğrulama ve ikna etme süreçlerini tam olarak sergileyemediklerini göstermektedir. Öğrencilerin etkinlikler ilerledikçe bu süreçlere uygun davranışlarda bulunmaları sebebiyle otantik öğrenme yaklaşımının öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerini geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine how authentic task-oriented activities change the mathematical thinking processes of 7th grade students.For this purpose, case study design, one of the qualitative research methods, was used.The sample of the research consists of 16 students studying in the 7th grade of a middle school in a city located in Mediterrenean part of the country in the 2021-2022 academic year, which was determined by the criterion sampling technique.“Mathematical Thinking Scale”was used before and after the application in order to determine the mathematical thinking levels of the students.The application of the research was carried out with online education for 10 lessons. Throughout the process, students were guided while performing authentic tasks. The data of the research consists of audio recordings of the application process and activity sheets. Descriptive analysis was used in data analysis When the results of the study were examined, a statistically significant difference was found between the scores of the students from the Mathematical Thinking Scale before and after the authentic learning process, which expresses their mathematical thinking skills.Descriptive analysis of thedata gathered from activity sheets showed that the students had sufficient skills in the customization process of mathematical thinking; specialising, generalising, conjecturing and convincing processes. As the activities progressed, it was concluded that the authentic learning approach improved the students' mathematical thinking skills, as they acted in accordance with these processes.