Popliteal arter ve arka diz kapsülü arası (İnterspace between the popliteal artery and capsule of the posterior knee-iPACK) blok yapılan diz cerrahilerinde blok kalitesinin değerlendirilmesinde ağrı düzeyi, perfüzyon indeksi, near infrared spektroskopi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of pain level, perfusion index, near infrared spectroscopy methods in evaluating the quality of block in knee surgeries performed with interspace between the popliteal artery and capsule of the posterior knee-iPACK)
  1. Tez No: 763952
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve amaç: iPACK popliteal arter ile posterior diz kapsülü arasına lokal anestezik infiltrasyonu tekniğiyle siyatik sinirin derin geniküler dallarını bloke etmeyi amaçlar. Bu teknikle siyatik sinirin motor fonksiyon korunarak ağrı kontrolü sağlamak amaçlanır. Çalışmamızda iPACK bloğu yapılan diz cerrahilerinde blok kalitesinin değerlendirilmesinde NIRS ve PI gibi objektif yöntemleri karşılaştırmayı amaçladık. Metot: Araştırma için, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 18.04.2022 tarih 08 nolu oturum ve 29 numaralı kararı ile onay alındı. Bu çalışmaya diz operasyonu geçirecek, 18-65 yaş arası, ASA Skorlaması I- II olan 30 gönüllü Ortopedi ve Travmatoloji hastaları dahil edildi. Hastaların, blok işleminden 5 dakika önce, işlemden hemen sonra ve sonrasında beşer dakika arayla blok sonrası 30.dakikaya kadar ki sistolik ve diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı (KAH) ve oksijen saturasyonu (SpO2) ile beraber NIRS cihazından elde edilen doku oksijen saturasyonu (rSO2) ile Pulse CO-Oximetre cihazında ölçülmüş olan PI değerleri kaydedildi. Bu değerler blok yapılan ekstremite ile blok yapılmayan ekstremite arasında karşılaştırıldı. Hastaların 15. dk 2. Saat 4. Saat VAS skorları kaydedildi. Bulgular: Elde edilen verilerden SPO2, KAH, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinde anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). Blok yapılan ektremiteyle diğer extremite arasında PI ve NIRS(rSO2) değerlerinde anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. VAS skorlarında anlamlı bir düşme tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler ışığında incelediğimiz objektif parametrelerden PI ve NIRS ölçümlerinin blok başarısını göstergesinde kullanabileceği fakat daha geniş ve ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelime: iPACK blok, ağrı, near infrared spektroskopi, perfüzyon indeks
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: iPACK aims to block the deep genicular branches of the sciatic nerve with the technique of local anesthetic infiltration between the popliteal artery and the posterior knee capsule. With this technique, it is aimed to provide pain control by preserving the motor function of the sciatic nerve. In our study, we aimed to compare objective methods such as NIRS and PI in the evaluation of block quality in knee surgeries with iPACK block. Method: Approval for the study was obtained with the decision of the Ethics Committee of the Faculty of Medicine of Harran University, with the session number 08 dated 18.04.2022 and the decision number 29. Thirty volunteer Orthopedics and Traumatology patients, aged between 18-65 years, with ASA Scoring I-II, who were going to undergo knee surgery, were included in this study. Patients' systolic and diastolic blood pressure, heart rate (HR), and oxygen saturation (SpO2), as well as tissue oxygen saturation obtained from the NIRS device, 5 minutes before, immediately after and after the block procedure, with five minutes intervals until the 30th minute after the block. (rSO2) and the PI values measured in the Pulse CO-Oximeter device were recorded. These values were compared between the blocked extremity and the non-blocked extremity. The VAS scores of the patients at the 15th minute, the 2nd hour, the 4th hour were recorded. Results: No significant difference was observed in SPO2, HR, systolic and diastolic blood pressure values (p>0.05). No significant change was observed in PI and NIRS(rSO2) values between the blocked extremity and the other extremity. A significant decrease was detected in VAS scores. Conclusion: In the light of the data we obtained from our study, PI and NIRS measurements, among the objective parameters we examined, can be used to indicate the success of the block, but there is a need for more extensive and advanced studies. Keysword: iPACK block, pain, near infrared spectroscopy, perfusion index