Yabancı bir ülkede yaşlı olmak: Konya'daki Suriyeli mülteci yaşlılar üzerine bir inceleme
Being older in a foreign country: A study on the Syrian refugee elderly in Konya
- Tez No: 763987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM NACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Göç olgusu geçmişten günümüze değin dünyanın dört bir tarafını ilgilendiren son derece önemli bir olgudur. Toplumsal yaşantının değiştiği ve kimi zaman gönüllü kimi zaman zorunlu olarak gerçekleştiği göç olgusu göç edilen ve göç eden her iki toplumsal grubu etkisi altına almaktadır. Göç, özellikle çocuk, kadın ve yaşlı bireyler üzerinde çok daha fazla etkili olmaktadır. Bu çalışmada da göçün en çok etkilediği yaşlı bireylerden hareketle sosyoloji literatüründeki eksikliği tamamlamak amacıyla ele alınmıştır. Bu anlamda bu çalışmada da 2011 yılında meydana gelen Suriye iç karışıklığı nedeniyle göç eden yaşlı bireyler üzerinden geronto-sosyolojik bir inceleme yapılmaya çalışılmıştır. Bu noktada Konya kentinde yaşayan Suriyeli yaşlı bireyler hem yaşlılık sosyolojisi hem de göç sosyolojisi perspektifinden ele alınmıştır. Yaşlı bireylerin sosyalizasyon süreçleri, gündelik yaşam biçimleri, sosyal ilişkiler ve toplumsal hafıza gibi konulara ilişkin değerlendirmeler alan araştırması ve teorik düzeyde ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kavram ve kuramlarla ikinci bölümde ele alınan yaşlılık ve göç tartışmalarına teorik bir zemin hazırlanmıştır. Bu çalışmanın iddiasını oluşturan ve bulgular kısmında yaşlı bireylerin göç öncesi ve sonrasındaki tecrübelerinden hareketle yaşlı mültecilerin sosyalizasyon süreçlerinin etkilendiği ve göç sonrasında statü, bakım, sağlık ve psikolojik sorunların arttığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is an extremely important phenomenon that concerns all parts of the world from past to present. The phenomenon of migration, in which social life changes and sometimes voluntarily and sometimes compulsorily, affects both immigrant and immigrant social groups. Migration is much more effective especially on children, women and elderly individuals. In this study, it has been discussed in order to complete the deficiency in the sociology literature, based on the elderly individuals who are most affected by migration. In this sense, in this study, a geronto-sociological study was tried to be made on elderly individuals who migrated due to the Syrian civil unrest in 2011. At this point, Syrian elderly individuals living in the city of Konya are discussed from the perspective of both the sociology of old age and the sociology of migration. Evaluations on subjects such as socialization processes, daily life styles, social relations and social memory of elderly individuals are discussed at the field research and theoretical level. In the first part of the study, a theoretical basis has been prepared for the concepts and theories and the debates on aging and migration in the second part. In the findings section, which constitutes the claim of this study, it has been discussed that the socialization processes of the elderly refugees are affected by the experiences of the elderly individuals before and after the migration, and the status, care, health and psychological problems increase after the migration.