Influencer marketing uygulamalarının üniversite öğrencilerinin satın alma niyeti üzerine etkisi
The effect of influencer marketing applications on university students' purchasing intention
  1. Tez No: 763986
  2. Yazar: PAKİZE KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEJAT ÖZÜPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Markaların tüketiciye ulaşmak için kullandığı zamana uygun birçok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Bu yöntemleri değişen tüketiciye ve gelişen teknolojiye karşı sıradanlaşmaktan alıkoyan şey ise; şartlara hızla uyum sağlayabilme yeteneğidir. Elbetteki influencer pazarlama da bu uyum sağlama çabasının bir ürünüdür. Influencer pazarlama ağızdan ağıza pazarlamanın mekânını sosyal medya platformlarına taşımış, bu yolla marka ve firma hakkındaki bilgilerin sosyal ağlarda ağızdan ağıza yayılması sağlanmıştır. Bu çalışmada; sosyal medya influencerlarının paylaşımlarının hangi yönlerinin üniversite öğrencilerinin ürün ve hizmetleri tarama ve satın alma niyetini etkilediği incelenmiştir. Bu özellikler algılanan değer, ürün seçimi, faydacı motivasyon, hedonik motivasyon, ulaşılabilirlik olarak kategorize edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre influencerların sosyal ağlarda paylaştığı içeriklerin belirlenen yönleri üniversite öğrencilerinin ürün tarama ve satın alma niyetlerini anlamlı bir şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
There are many methods and techniques that brands use to reach the consumer in accordance with the times. What prevents these methods from becoming ordinary against the changing consumer and developing technology is their ability to quickly adapt to the conditions. Influencer marketing is also a product of this effort to adapt. Influencer marketing has moved the place of word-of-mouth marketing to social media platforms, and in this way, information about the brand and company is spread by word-of-mouth on social networks. This study examines which aspects of social media influencers' posts affect university students' intention to browse and purchase products and services. These characteristics are categorized as perceived value, product choice, utilitarian motivation, hedonic motivation, and accessibility. According to the results of the analysis, the determined aspects of the content shared by the influencers on the social networks significantly affect the product browsing and purchasing intentions of university students.