BİLSEM matematik öğretmenlerinin bilginin gerekçelendirilmesine yönelik epistemolojik inançları ile teknoloji kullanımlarının değerlendirilmesi
The evaluation of BİLSEM mathematics teachers epistemological beliefs on the justification of knowledge and their use of technology
  1. Tez No: 763992
  2. Yazar: BANU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada Bilsem matematik öğretmenlerinin bilgiyi gerekçelendirirken sahip oldukları epistemolojik inançları ve teknoloji kullanımları incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Balıkesir, Burdur, Kocaeli, İstanbul ve İzmir illerindeki Bilsem okullarında kadrolu olarak görev yapan 5 matematik öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemiyle seçilen Bilsem matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sosyal iletişim ağları yardımıyla yapılmıştır. Bu araştırmada elde edilen verilerin analizinde; nitel veri analizi yaklaşımlarından olan içerik analizinden yararlanılmıştır. Gerçekleştirilen görüşmeler kayıt altına alınmış; alınan kayıtlar transkript edilmiştir. Transkript sonrasında elde edilen veriler tekrar tekrar okunmuş ve verilerde çeşitli indirgemeler yapılarak birincil derecede kodlamalar, edinilen kodlamaların çıkarımlarından anlamlı temalar oluşturulmuştur. Ulaşılan bulgular bilginin gerekçelendirilmesine yönelik epistemolojik inançlar ve bu inançların teknoloji kullanma durumlarına olan etkileri temalarında sunulmuştur. Araştırma sonucunda katılımcı öğretmenlerin kendi kullanım becerileri ve bilgi edinirken de sahip oldukları olumlu epistemolojik inançlarının olumlu bir eğitsel teknolojik tutum geliştirmeyi desteklediği görülmüştür. Ayrıca araştırma sonuçlarından öğretmenlerin epistemolojik inançlarının teknolojiyi kullanma eğilimlerine karşı olumlu yönde bir tutum geliştirebilmesi açısından epistemolojik inanç ile teknolojiyi kullanmanın yakından ilişkili iki olgu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the epistemological beliefs of Bilsem mathematics teachers while justifying knowledge and their use of technology were examined. In the research, the case study method, one of the qualitative research methods, was used. The research was carried out with 5 mathematics teachers working as permanent staff in Bilsem schools in Balıkesir, Burdur, Kocaeli, İstanbul and İzmir in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of Bilsem mathematics teachers selected by the easily accessible case sampling method. Semi-structured interview was used as a data collection tool in the research. Semi-structured interviews with teachers were made with the help of social communication networks. In the analysis of the data obtained in this research; content analysis, one of the qualitative data analysis approaches, was used. The interviews were recorded; the recordings were transcribed. The data obtained after the transcript was read repeatedly and various reductions were made in the data, and primary coding and meaningful themes were formed from the inferences of the acquired coding. The findings are presented under the themes of epistemological beliefs about the justification of knowledge and the effects of these beliefs on technology use. As a result of the research, it was seen that the participant teachers' .own .use skills and their positive epistemological beliefs while acquiring knowledge supported the development of a positive educational technological attitude. In addition, from the results of the research, it was concluded that epistemological beliefs and using technology are two closely related phenomena in terms of teachers' epistemological beliefs in terms of developing a positive attitude towards their tendency to use technology.