Generation and analysis of breathing as an hri behavior on a cobot
İşbirlikçi robotlarda insan-robot etkileşimi davranışı olarak nefes alıp verme davranışının oluşturulması ve analizi
  1. Tez No: 763996
  2. Yazar: ALİ NURİ GÜNEŞDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞAHİN, DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İşbirlikçi robotlar, sosyal insan-robot etkileşimi için yerleşik yetenekleri olmayan endüstriyel robot manipülatörleridir. Tezde, bir işbirlikçi robot üzerinde ikincil eylem animasyon ilkesinden esinlenerek nefes alıp vermeyi bir sosyal davranış olarak uyguladık. İnsan solunumundan ödünç alınan dalga biçimiyle otomatik olarak bir işbirlikçi robotun nefes alıp verme davranışını oluşturduk. Bu davranışın genliği ve frekansını parametre olarak kullandık. Nefes davranışının parametrelerinin robot ve insanın ortak çalıştığı bir görev üzerindeki etkisini ölçmek için bir kullanıcı deneyi tasarladık. Çalışma sırasında, ortak görevin performansını değerlendirmek için görev tamamlama süresini ve görevin kalitesini değerlendirmek için deneklerin elinin hızlarını ve ivmelerini topladık. Kullanıcı anketini kullanarak insan-robot etkileşiminin kalitesini ölçtük. Topladığımız verilerin analizi, bir insanın nefes almasına benzer bir frekansın görev performansını olumlu yönde etkilediğini ve görev kalitesini iyileştirdiğini gösterdi; ancak, insan-robot etviikileşimi kalitesini önemli ölçüde etkilemedi. Ayrıca, nefes davranışının genliğinin değiştirilmesi herhangi bir ölçümü etkilemedi.
Özet (Çeviri)
Collaborative robots, a.k.a cobots, are industrial robotic manipulators that have no built-in capabilities for social human-robot interaction (HRI). In the thesis, we implemented breathing for a cobot as a social behavior inspired by the secondary action animation principle. We automatically generated breathing of a cobot as HRI behavior with its waveform borrowed from human breathing; its amplitude and frequency are parametrized. We conducted a user study to measure the effect of parameters of breathing behavior on a collaborative task. During the study, we collected the task completion time to evaluate the task performance and velocities and accelerations of the hand of subjects to evaluate the task quality. We measured HRI quality using the Godspeed questionnaire. The analysis showed that a frequency similar to a human's breathing positively impacts task performance and improves task quality; however, it did not significantly affect HRI quality. Besides, changing the amplitude of the breathing did not affect any metrics.