Çevre kirliliği bağlamında resimsel çözümlemeler
Painting analysis in the context of environmental pollution
- Tez No: 763995
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Çevre Kirliliği Bağlamında Resimsel Çözümlemeler”konulu tez çalışması kapsamında amaç, çağdaş batı resim sanatında çevre kirliliği teması olan resim çalışmalarının tespit edilerek, sanatçıları açısından istikrar arz eden örneklerin bir kaynakta toplanmasıdır. Doğa, insan ve diğer canlılar için önemli bir faktördür. Doğanın sağlıklı, temiz ve yaşanabilir olması, canlılar için hayati önem arz etmektedir. Sanayi Devrimiyle birlikte başlayan teknolojik gelişmeler, endüstriyel faaliyetlerin artması, kentsel büyüme ve bu büyümeye dayalı nüfus artışı; üretim ve tüketimin de artmasıyla, çevre kirliliği sorununu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle resimde çevre kirliliği temasına ait kavramlar araştırılıp, bu temanın resim sanatındaki yansımalarına ilişkin örnekler; Alexis Rockman, Chester Arnold, Constance Mallinson, Karen Hackenberg, Martin Wittfooth, Michael Kerbow, Roman Gumanyuk, Scott Greene ve Tomas Sanchez‟e ait eserler üzerinden tespit edilmiş, bulgu ve yorumlarına ait sonuçlar bir başlık altında toplanmıştır. Bu durumun, hem alan araştırmacılarına yeni bir kaynak oluşturması; hem de ilgili literatüre katkıda bulunulması açısından önem arz ettiği düĢünülmüştür. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi ve teknikleri kullanılmıştır. Görüşmelerde veri toplama aracı olarak“Sanatçı Görüşme Formu”kullanılıp sanatçılarla e-posta yoluyla iletişim sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study titled“Painting Analysis in the Context of Environmental Pollution”, the aim is to determine the paintings with the theme of environmental pollution in contemporary western painting, and to collect samples that are stable for their artists in a source. Nature is an important factor for humans and other living things. It is vital for living things that nature be healthy, clean and livable. Technological developments that started with the Industrial Revolution, the increase in industrial activities, urban growth and population growth based on this growth; With the increase in production and consumption, it has revealed the problem of environmental pollution. For this reason, concepts related to the theme of environmental pollution in painting were investigated and examples of the reflections of this theme in the art of painting; It has been determined through the works of Alexis Rockman, Chester Arnold, Constance Mallinson, Karen Hackenberg, Martin Wittfooth, Michael Kerbow, Roman Gumanyuk, Scott Greene and Tomas Sanchez, and the results of their findings and comments are gathered under one title. This situation creates a new resource for both field researchers; It is thought to be important in terms of contributing to the relevant literature. Qualitative research methods and techniques were used in this study. In the interviews, the“Artist Interview Form”was used as a data collection tool and communication was provided with the artists via e-mail.