Uluslararası hukuk perspektifinden Güney Çin Denizi uyuşmazlığının değerlendirilmesi
Evaluation of the South China Sea dispute from the perspective of international law
- Tez No: 764007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Uluslararası literatürde, çok taraflı ve karmaşık yapısıyla bilinen Güney Çin Denizi uyuşmazlığı; hem küresel hem de bölgesel krizlere sebebiyet verebilecek bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Uyuşmazlığa taraf olan devletler; Çin Halk Cumhuriyeti, Filipinler, Vietnam, Malezya ve Brunei'nin Güney Çin Denizi'ne yönelik değişken egemenlik iddiaları bulunmaktadır. Bahsi geçen devletlerden Çin Halk Cumhuriyeti'nin; baskıcı ve hegemon tutumu doğrultusunda diğer tarafların haklarını görmezden gelerek, neredeyse bütün denizde egemenlik iddia etmesi, uluslararası hukuk bakımından değerlendirilmesi gereken bir sorun halini almıştır. Güney Çin Denizi'nde egemenlik iddiasında bulunan tüm devletler Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne taraf olmalarına rağmen bölgede uluslararası hukuk kurallarının görmezden gelindiği bir güç yarışı hâkimdir. Bu kapsamda; Güney Çin Denizi'nde küresel güç olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin egemen, Filipinler ve Vietnam'ın iddiacı, Malezya ve Brunei'nin ise geri planda kalan devletler olduğunu söylemek mümkündür. Uyuşmazlık tarafı devletlerden Filipinler; Çin Halk Cumhuriyeti'nin Güney Çin Denizi'ne yönelik artarak devam eden iddia ve faaliyetleri sebebiyle Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi Ek VII kapsamında 2013 yılında Daimi Hakemlik Mahkemesi'ne başvurmuştur. Daimi Tahkim Mahkemesi 2016 yılında verdiği kararla, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Güney Çin Denizi'ne yönelik egemenlik iddialarını ve faaliyetlerini değerlendirmiştir. Güney Çin Denizi uyuşmazlığını; tarihsel haklar, ada/kaya statüsü ve deniz çevresinin korunması bakımından inceleyen Daimi Tahkim Mahkemesi, tarihi bir karar vererek Çin Halk Cumhuriyeti'nin bölgedeki pek çok iddia ve faaliyetini uluslararası hukuka aykırı bulmuştur. Daimi Tahkim Mahkemesi kararı, uyuşmazlığın çözümü bakımından taraflara yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the international literature, the South China Sea conflict, known for its multilateral and complex structure; emerges as a problem that can cause both global and regional crises. States that are parties to the dispute; The People's Republic of China, the Philippines, Vietnam, Malaysia and Brunei have sovereignty claims over the South China Sea. With the oppressive and hegemon attitude of the People's Republic of China, one of the states party to the conflict; ignoring the rights of other parties and claiming sovereignty over almost the entire sea has become a problem that should be evaluated in terms of international law. All states that claim sovereignty are parties to the United Nations Convention on the Law of the Sea. Although these states had to comply with the obligations brought by the United Nations Convention on the Law of the Sea, an order dominated by the mighty has begun to dominate, rather than the international law applied in the South China Sea conflict. Philippines, one of the parties to the conflict; After the People's Republic of China brought its increasingly ongoing claims and activities towards the South China Sea to the Permanent Court of Arbitration in 2013 within the scope of Annex VII of the United Nations Convention on the Law of the Sea, the dispute in the region has been evaluated by an international judicial body. With its decision in 2016, the Permanent Court of Arbitration evaluated the sovereignty claims and activities of the People's Republic of China towards the South China Sea. the South China Sea dispute; The Permanent Court of Arbitration, which examined it in terms of historical rights, island/rock status, and protection of the marine environment, made a historical decision and found many claims and activities of the People's Republic of China in the region contrary to international law. Permanent Court of Arbitration decision guides the parties in resolving the dispute.