The relevance of economic integration to the developmentof the European Union's human rights approach
Ekonomik entegrasyonun Avrupa Birliği'nin insan hakları yaklaşımının gelişimiyle ilişkisi
  1. Tez No: 668343
  2. Yazar: ÇİGDEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Economics, Law, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez, AB'deki ekonomik entegrasyon ve insan hakları arasındaki ilişkiyi araştırarak Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik entegrasyonunun Birlik'in insan hakları yaklaşımının gelişimi üzerinde bir etkisi olup olmadığını anlamayı amaçlamaktadır. Tezin araştırma sorusuna cevap vermek üzere (AB'nin ekonomik entegrasyonu Birlik'in insan hakları yaklaşımının gelişimi etkiledi mi?), öncelikle AB'nin insan haklarına yaklaşımının tarihsel gelişimi özetlenmektedir. Daha sonra, AB örneğini kavrayabilmek üzere, karşılaştırmalı bölgecilik perspektifinden ilgili literatür taranarak Güney Ortak Pazarı'ndaki (Mercosur) ekonomik entegrasyon ve insan hakları ilişkisi keşfedilmekte, ayrıca bu ilişki genel olarak incelenmektedir. Mercosur örneği, özellikle kurumsal tasarımı ve yasal çerçevesi açısından AB yolunun farklı özelliklerini vurgularken, güçlü bir ekonomik boyutu bulunan bölgesel entegrasyon projelerinde ekonomik entegrasyon ve insan hakları bağlantısına ilişkin bazı ortak kalıpları da ortaya koymaktadır. Son olarak, literatür taramasından ve AB'nin insan hakları yaklaşımın gelişim tarihinden elde edilen bulgular ışığında, AB'nin ekonomik entegrasyonunun insan haklarına yaklaşımıyla ilgisi incelenmiştir. Tez, AB'nin ekonomik entegrasyonunun, diğer birkaç unsurla birlikte, AB'de insan haklarına yaklaşımın gelişiminin izlediği yolda önemli bir etkiye sahip olduğu savıyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to understand whether the European Union (EU)'s economic integration has had an effect on the development of its human rights approach by exploring the relationship between economic integration and human rights in the EU. To answer the research question of the thesis (has the EU's economic integration influenced the development of its human rights approach?) first, the historical evolution of human rights approach of the EU is outlined. Then, from comparative regionalism perspective, the relationship between economic integration and human rights in the Southern Common Market (Mercosur) is explored by reviewing the relevant literature to draw insights for the EU case as well as analysing this relationship in general. While Mercosur case highlights the distinct features of the EU path especially in terms of its institutional design and legal framework, it also reveals some common patterns with regard to the link of economic integration and human rights in regional integration projects that have a strong economic dimension. Lastly, the relevance of economic integration of the EU to its approach towards human rights, in the light of the insights drawn from literature review and the findings derived from the history of human rights of the EU, is examined. The thesis concludes with the argument that economic integration of the EU has had a significant influence on the route of the development of its human rights approach, along with several other components.