Güneş ve rüzgâr enerjisinin teşvik hukuku boyutuyla değerlendirilmesi
Evaluation of solar and wind energy in terms of incentive law
  1. Tez No: 902703
  2. Yazar: GİRAY AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM İNANÇ ŞENSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Enerji tarih boyunca insanlığın en temel ihtiyaçları arasında yer almıştır. Özellikle artan nüfus ve sanayi devriminin başlangıcıyla beraber kitlesel ve yoğun bir tüketim alanı bulan fosil yakıtların kullanımı günümüze kadar artarak devam etmiştir. Çevresel sorunlar, iklim krizi, iklim göçü gibi ciddi sorunların yanı sıra fosil kaynakların yakın bir gelecekte tükenebileceği bilimsel verilerle kanıtlanmış bulunmaktadır. Ülkeler fosil kaynakların olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedirler. Enerji kullanımında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen ülkeler fosil kaynaklara bağımlılıklarını azaltırken aynı zamanda yerli enerji arzını çeşitlendirecektir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim, yenilenebilir enerji sistemleri ve tesisleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Yenilenebilir enerjiden elektrik üretim maliyetlerinde başta güneş ve rüzgâr enerjisinde ciddi bir düşüş olmakla birlikte henüz fosil yakıtlardan elektrik üretim maliyetinden ucuz değildir. Türkiye'de de Dünya'da olduğu gibi çeşitli teşvikler uygulanmakla birlikte bu teşviklerin yeterliliği incelenmelidir. Bu tez çalışmasında dünyada ve Türkiye'de uygulanan yenilenebilir enerji teşvik mekanizmaları güneş ve rüzgâr enerjisi özelinde incelenmiş, uluslararası hukuk ve Türk hukuku perspektifinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy has been among the most basic needs of humanity throughout history. The use of fossil fuels, which found mass and intense consumption especially with the increasing population and the beginning of the industrial revolution, has continued to increase until today. In addition to serious problems such as environmental problems, climate crisis, and climate migration, it has been proven by scientific data that fossil fuels may become depleted in the near future. Countries have been following strategies to increase the use of renewable energy sources in order to reduce the negative effects of fossil fuels. Countries that achieve to increase the use of renewable energy sources in energy usage will reduce their dependence on fossil fuels and at the same time diversify their domestic energy supply. Production from renewable energy sources is carried out through renewable energy systems and installations. Although there has been a significant decrease in the cost of electricity production from renewable energy, especially solar and wind energy, it is not yet cheaper than the cost of electricity production from fossil fuels. Various support schemes are implemented in Türkiye, as the other countries also have, the efficiency of these support schemes in Türkiye should be reviewed. This thesis examines the renewable energy support schemes adopted in the world and in Türkiye, in particularly in solar and wind energy and reviews the current regulations from the perspective of international law and Turkish law.