Synthesis, purification, characterization and bioactivity evaluation of some quinolone-chalcone hybrid derivatives
Bazı kinolon-kalkon hibrit türevlerinin sentezi, saflaştırılması, karakterizasyonu ve biyoaktivite ölçümleri
- Tez No: 764015
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Seramidazlar, apoptoz düzenleyici olarak hücre hayatında önemli bir rola sahip enzimlerdir. Bu enzimler pro-apoptotik ve tümor baskılayıcı özelliği olan seramidleri parçalarlar ve pro-survival özelliği olan seramid-1-fosfata çevirirler. Seramidaz enzimlerinin küçük moleküllerle inhibe edilmesi kanser için potansiyel bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada kinolon-kalkon hibrit türevleri sentezlendi ve seramidazları inhibe etme aktiviteleri araştırıldı. Bu çalışmanın ikinci kısmında, yeni kaliksaren ve pillarene türevlerin sentezlenmesi tasarlandı ve denendi. Kaliksaren ve pillarene supramoleküler kimyanın iki önemli yapılarıdır. Bunun gibi değişik yapı ve boyutta makromoleküllerin sentezlenebilmesi ilaç taşıma, saklama gibi farklı kullanım alanları için çok önemlidir. Bu çalışmada yeni kinolon-kalkon hibrit türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin meme kanseri üzerinde araştırılması; ve farklı boyutlarda yeni kaliksaren ve pillarene türevlerinin sentez denemesi yapılmıştır. Sentezlenen tüm moleküller NMR, MS-QTOF ve FT-IR ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramidases are important enzymes that takes a role in cell fate as regulating apoptosis. They metabolize ceramides which have tumor-suppressor and pro- apoptotic property and convert them ceramide-1-phosphate which has pro- survival property. Inhibition of ceramidase enzyme by small molecules is a potential treatment for cancer. In this study, quinolone-chalcone hybrid derivatives are synthesized and their activity of inhibition of ceramidases are studied. In the second part of the study, synthesis of novel calixarene and pillarene derivatives are designed and attempted. Calixarenes and pillarenes are two of major structures in supramolecular chemistry. Ability to synthesize those macromolecules in different sizes is crucial for their usage in different areas such as storage, drug delivery etc. This study contains synthesis, characterization, and biological activity of novel quinolone-chalcone hybrid derivatives on breast cancer; and an effort to synthesize novel calixarene and pillarene structures that have different ring size. All synthesized molecules are characterized by NMR, MS-QTOF and FT-IR.