Ödül bazlı kitlesel fonlama için destekçilerin motivasyonlarını belirlemeye yönelik ölçek geliştirme çalışması
Scale development study to identify supporters' motivation for reward-based crowdfunding
- Tez No: 764014
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Girişimcilerin fikirlerini hayata geçirebilme yolunda karşılaştıkları en büyük problemlerin başında finansal kaynak temini gelmektedir. Bu finansal kaynakların temin edilmesinde geleneksel girişim finansman araçlarından yararlanılmaktadır. 2008 ekonomik krizin olumsuz etkileriyle geleneksel girişim finansman araçlarının cazibesini ve ulaşılabilirliğini yitirmesi girişimcileri alternatif araç arayışına yöneltmiştir. Teknoloji ve internette meydana gelen hızlı gelişim finans sektöründe alternatif kaynakların gelişimine fırsat vermiştir. Yeni girişimlerin meydana getirilmesinde finansal kaynak elde etmeyi mümkün kılan internet ve kitle tabanlı girişim finansmanı modeli olan kitlesel fonlama karşımıza çıkmaktadır. Yeni ve inovatif girişimlere fon sağlamak amacıyla tercih edilen kitlesel fonlama, proje sahibi girişimcilerle projelere fon sağlayan destekçileri internet tabanlı platformlarda bir araya getirmektedir. Araştırmada değişen finansal kaynak temin yöntemleri içerisinde kısmen yeni ve yakın gelecekte varlığını sürdüreceği düşüncesiyle, kitlesel fonlama ile ödül temelli projelerine fon sağlayan destekçileri motive eden nedenlerin neler olduğunun ortaya çıkarılması yaklaşımıyla yeni bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kitlesel fonlama alanında şu anda genel kabul görmüş herhangi bir ölçek uygulaması bulunmaması sebebiyle literatürde var olan eksikliğin giderileceği düşünülmektedir. Amaç doğrultusunda çalışmada kapsamlı literatür taraması sonucunda bir madde havuzu oluşturularak uzman görüşlerine sunulmuştur. Elde edilen taslak ölçek, kolayda örnekleme yöntemi ile kitlesel fonlama platformlarında ödül tabanlı projelere fon sağlayan destekçilere uygulanmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler, geçerlik ve güvenilirlik analizi, açımlayıcı (keşfedici) ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanmış ve neticede geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış 15 sorudan oluşan bir ölçek oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems faced by entrepreneurs in realizing their ideas is the supply of financial resources. Traditional venture financing tools are used to provide these financial resources. With the negative effects of the 2008 economic crisis, the loss of attractiveness and accessibility of traditional venture financing tools led entrepreneurs to seek alternative tools. The rapid development in technology and the internet has given the opportunity to develop alternative resources in the finance sector. Crowdfunding, which is a model of internet and crowd-based venture financing, which makes it possible to obtain financial resources in the creation of new ventures, appears. Crowdfunding, which is preferred to fund new and innovative initiatives, brings together project owner entrepreneurs and supporters who fund projects on internet-based platforms, In the research, it is aimed to develop a new scale with the approach of revealing the reasons that motivate the supporters who fund their crowdfunding and award-based projects, with the thought that it will continue to exist in the near future among the changing financial resource procurement methods. Since there is currently no generally accepted scale application in the field of crowdfunding, it is thought that the deficiency in the literature will be eliminated. In line with the purpose, an item pool was created as a result of a comprehensive literature review and presented to expert opinions. The resulting draft scale was applied to supporters who fund award-based projects on crowdfunding platforms with convenience sampling method. In the research, descriptive statistics, validity and reliability analysis, exploratory (exploratory) and confirmatory factor analysis were applied, and a scale consisting of 15 questions whose validity and reliability was proven was created.