Online fiziksel egzersizin yetişkin kadınlarda öz yeterlik ve iyilik haline etkisi
Online physical exercise on adult women effect on self-efficiency and wellness
  1. Tez No: 764063
  2. Yazar: ŞEBNEM HAYIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRCAN TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Beden eğitimi ve spor amaçlı yapılan egzersizin bedensel ve sağlık açısından kazanımlarının yanı sıra psikolojik, zihinsel, sosyal sağlığın geliştirilmesi ve korunması noktasında da kazanım sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışmada; fiziksel egzersiz için spor merkezleri yada komplekslerine alternatif olarak evde, bireylerin online destekle gerçekleştirebildikleri fiziksel egzersizin yarar/engel boyutunun ölçümlendirilerek, öz yeterlik ve iyilik halleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma grubunu Türkiye'de yaşayan, pilates ve fonksiyonel egzersiz branşının katılımcısı olan 18 yaş ve üzeri 422 Türk kadını oluşturmaktadır. Katılımcılara ait bilgiler, Kişisel Bilgi Formu, Egzersiz Yarar/Engel, Genel Özyeterlik, Perma Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Analizler SPSS 20.0 Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri hesaplanmış ±1.5 aralığında olduğu bulunmuştur. Araştırma değişkenlerinin güvenilirliklerini ölçmek amacıyla; Cronbach's Alpha katsayıları analiz edilerek Egzersiz Yarar/Engel Ölçeği için ,877, Genel Öz Yeterlik Ölçeği için ,884 ve Perma Ölçeği için ,883 istatistiksel sonucu elde edilerek ölçeklerin araştırmayı temsil etme gücünün yüksek derecede güvenilir olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical education and exercise for the purpose of sport purposes have benefits in terms of physical and health. In addition, it is thought that it provides benefits in the development and protection of psychological, mental and social health. In this study; as an alternative to sport centres or complexes for physical exercise, it is aimed to measure the benefit/obstacle dimension of physical exercise that individuals can perform at home with online support, and to investigate the effect on self-efficacy and well-being. The study group consists of 422 Turkish women aged 18 and over, living in Turkey who participate in pilates and functional exercise. Information about the participants was obtained by using the Personal Information Form, Exercise Benefit/Obstacle, General Self-Efficacy and Perma Scale. The analyzes were done using the SPSS 20.0 Package Program. The skewness and kurtosis values were calculated and found to be in the range of ±1.5. In order to measure the reliability of the research variables; Cronbach's Alpha coefficients were analyzed. Statistical results were obtained as ,877 for the Exercise Benefit/Disability Scale, ,884 for the General Self-Efficacy Scale and ,883 for the Perma Scale. It has been understood that the power of the scales to represent the research is highly reliable.