Picea orientalıs reçine özütünün kavite dezenfektanı olarak değerlendirilmesi: In vitro çalışma
Evaluation of picea orientalis resin extract as a cavity disinfectant: In vitro study
- Tez No: 764078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SERİN KALAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Picea orientalis reçine özütünün kimyasal analizinin yapılması, sahip olduğu antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi ve dentine bağlanma dayanımının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Picea orientalis reçineleri etanol ile çözelti haline getirildi ve HPLC-DAD metodu ile kimyasal analizi yapıldı. Sonrasında seçilen oral bakteriler üzerinde agar difüzyon test metodu ile antimikrobiyal aktivitesi tespit edildi. Bağlanma dayanım testi için hazırlanan 180 dentin örneği, bir tanesi kontrol grubu olmak üzere, kullanılacak farklı kavite dezenfektanlarına [Klorheksidin glukonat (Ceraxidin-C, Imıcryl) ve Picea orientalis reçine özütü] göre rastgele 3 gruba ayrıldı. Her grup için atanan dentin örnekleri aynı universal adeziv sistem (Single Bond Universal, 3M ESPE) farklı yüzey hazırlama yöntemlerine uygun olarak kullanılacak şekilde (self etch/etch&rinse) 2 alt gruba daha ayrıldı. Tüm gruplar aynı kompozit sistem ile (Estelite Sigma Quick, Tokuyama Dental), çapı 3 mm yüksekliği 4 mm olan şeffaf plastik kalıp kullanılarak restore edildi. Daha sonra grupların yarısı; kısa ve uzun süreli bağlanma dayanımının incelenmesi için yaşlandırma işlemine tabi tutuldu. Reçine özütlerinin kafeik asit, ferulik asit ve t-sinnamik asit içeriği yüksek bulundu. Özütler S. aureus üzerinde yüksek antimikrobiyal aktivite gösterdi. Tüm deney gruplarında yaşlandırılmamış örneklerin bağlanma dayanımı, yaşlandırılmış örneklerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p:0.000; p>0.05). Yaşlandırılmamış örneklerde kontrol grubunun bağlanma dayanımı, klorheksidin (p:0.000) ve Picea orientalis reçine özütü (p:0.000) gruplarından anlamlı şekilde yüksek bulunarak (p0.05). Reçine özütleri zengin fenolik yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir ve en yüksek antimikrobiyal aktivite S. aureus üzerinde bulunmaktadır. Reçine özütlerinin dezenfektan olarak kullanılması bağlanma değerlerini olumsuz etkilememektedir. Yaşlandırma işlemi bağlanma değerlerini düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make chemical analysis of Picea orientalis resin extract, to determine its antimicrobial activity and to determine its bond strenght to dentin. Picea orientalis resins were dissolved with ethanol and their chemical analysis was done by HPLC-DAD method. Afterwards, antimicrobial activity was determined on selected oral bacteria by agar diffusion test method. 180 dentin samples prepared for bond strength test were randomly divided into 3 groups, one of which was the control group, according to the different cavity disinfectants [Chlorhexidine gluconate (Ceraxidin-C, Imicryl) and Picea orientalis resin extract] to be used. The dentin samples assigned to each group were divided into 2 more subgroups, using the same universal adhesive system (Single Bond Universal, 3M ESPE) in accordance with different surface preparation methods (self etch/etch&rinse). All groups were restored with the same composite system (Estelite Sigma Quick, Tokuyama Dental) using a clear plastic mold with a diameter of 3 mm and a height of 4 mm. Then half of the groups; It was subjected to aging process to examine the short and long term bond strength. Caffeic acid, ferulic acid and t-cinnamic acid contents of resin extracts were found to be high. The extracts showed high antimicrobial activity on S. aureus. Bond strength of unaged samples was statistically significantly higher than aged samples in all experimental groups (p:0.000; p>0.05). In the unaged samples, the bond strength of the control group was found to be significantly higher than that of the chlorhexidine (p:0.000) and Picea orientalis resin extract (p:0.000) groups, and the highest binding value was obtained (p0.05). Resin extracts have rich phenolic and high antioxidant capacity and the highest antimicrobial activity is found on S. aureus. The use of resin extracts as a disinfectant does not adversely affect the binding values. The aging process decreases the binding values.