Terfide liyakat algısının yöneticiye duyulan güven ve örgüt kültürü algısına etkisi
The effect of perception of merit in promo on trust in the manager and perception of organizational culture
  1. Tez No: 764096
  2. Yazar: GÜLSEMİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yapılan bu araştırmada özel sektörde çalışan bireylerin terfide liyakat algılarının örgüt kültürü ve yöneticiye güven algısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmaya 78 kadın ve 120 erkek olmak üzere toplam 198 özel sektör çalışanı katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde Liyakat Algısı Ölçeği, Örgüt Kültürü Ölçeği ve Yöneticiye Güven Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre terfide liyakat algısı ile yöneticiye duyulan güven arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca terfide liyakat ile adokrasi, hiyerarşi, pazar ve klan kültürlerine dair algı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Terfide liyakat algısı ile örgüt kültürü sınıflamalarındaki en güçlü ilişki ise adokrasi kültüründe tespit edilmiştir. Sonuç olarak, terfide liyakat algısının örgüt kültürüne dair algıyı ve yöneticiye duyulan güveni etkileyen unsurlar olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to examine the effects of the perception of merit in promotion of individuals working in the private sector on organizational culture and the perception of trust in the manager. A total of 198 private sector employees, 78 women and 120 men, participated in the study. Perception of Merit Scale, Organizational Culture Scale and Trust in Manager Scale were used to collect data. According to the findings, a positive and significant relationship was found between the perception of merit in promotion and the trust in the manager. In addition, a positive and significant relationship was found between merit in promotion and perceptions of adhocracy, hierarchy, market and clan cultures. The strongest relationship between the perception of merit in promotion and organizational culture classifications was determined in the adhocracy culture. As a result, it can be said that the perception of merit in promotion is the factors affecting the perception of organizational culture and trust in the manager.