Yaş, cinsiyet ve mesleki deneyimin üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin iş tatminine etkisi
- Tez No: 7713
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET îş tatmini ile ilgili çalışmalar daha çok endüstriyel alanda yoğunlaştırılmıştır. Kütüphanecilikte iş tatmini ise son yıllarda ilgilenilen bir konu olmuştur. Araştırmamızda amaç kütüphanecilerin terfi olanakları, ücret, fiziksel çalışma koşulları, toplumsal statü, tanınma, işin geleceğinden güvenlik, amirlerle ve arkadaşlarla ilişkiler, yapılan iş, yetki ve sorumluluk, kütüphane politika ve uygulamaları, sosyal hizmet, yetenek kullanımı ve bağımsızlıktan duydukları tatmine yaşın, cinsiyetin, mesleki deneyimin etkisi olup olmadığını incelemektir. Hipotezimiz sayılan bu faktörlerden duyulan tatmin üzerine yaşın, cinsiyetin, mesleki deneyimin etkisi olduğu şeklindedir. Araştırma verileri ülkemizde bulunan 28 üniversitede çalışan Kütüphanecilik Bölümü mezunlarına uygulanan anket sonucunda sağlanmıştır. Araştırma verileri Khi-Kare ve G testi ile değerlendirilmiştir. Sonuçta; kütüphanecilerin işi başarı ile yapma, bağımsızlık, yetenek kullanımı, fiziksel çalışma koşulları, arkadaşlarla ilişkiler, yapılan işle tanınma, saygınlık kazanma ve iş güvenliğinden tatmin duydukları, terfi, ücrety toplumsal statü, sosyal hizmetler ve yetki- sorumluluk sahibi olmamaktan tatminsizlik duydukları, kütüphane politika ve uygulamaları, amirlerle ilişkiler ve yapılan işle ilgili olarak bazı alanlarda tatmin, bazılarında da tatminsizlik duydukları saptanmıştır. Terfi olanaklarından duyulan tatminsizliğin“cinsiyetten”/ bağımsızlık ve tanınmadan duyulan tatminin, toplumsal statüden duyulan tatminsizliğin, yapılan iş ve amirlerle ilişkilerden duyulan tatmin ve tatminsizliğin“ yaş ve mesleki deneyimden”, maddi olanaklardan duyulan tatminsizliğin yaşdan etkilendiği saptanmıştır. Güvenlik, sosyal hizmet, yetenek kullanımı, arkadaşlarla ilişkiler, başarılı olma, fiziksel koşullardan tatmin, yetki ve sorumluluk sahibi olamamaktan duyulan tatminsizlik, kütüphane politika ve uygulamalarından duyulan tatmin ve tatminsizlik üzerine "yaşın, cinsiyetin, mesleki deneyimin etkisi olmadığı, terfi olanaklarından duyulan tatminsizliğin de yaş ve mesleki deneyimden etkilenmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Researches about job satisfaction concentrated mostly on the industrial areas. Job Satisfaction in Librarianship has gained importance only in recent years. The objective of this research is to study the relationship of age, sex and experience with advancement possibilities, salary, physical working conditions, social status, recognition, work itself, authority and responsibility, library policies and practise, social service, ability utilization, security about future, relations with supervisors and relations with colleagues, achievement, independence in job satifaction of the librarians. Our hypothesis is that age, sex and experience effect factors providing job satisfaction- The data of this study are obtained from 28 Turkish Universities through the application of a questionnaire to the librarians. The data obtained are evaluated with the Chi-Square and G-tests. As a result it was found out that librarians have satisfaction from the following conditions: Achievement, independence, ability utilization, physical working conditions, relations with colleagues, work itself, recognition and esteem. But they have dissatisfaction from the following conditions: Advancement, salary, social status, social service, lack of authority and responsibility. They have satisfaction or dissatisfaction in some cases as aresult of relations with supervisors library policies and practise and work itself. This study shows that there is relationship between dissatisfaction from advancement possibilities and sex. It appears that age and experience is effected by satisfaction from independence, recognition, dissatisfaction from work itself, relations with supervisors. Finally there is also a relationship between salary and age. Satisfaction in security, social service, ability utilization, relation with colleagues, achievement, physical working conditions; dissatisfaction in authority, in responsibility and dissatisfaction or satisfaction in library policy and practise are not effected by age, sex and experience.