Mauqifu el-Hadasien alArab min baadi qadaia alQuran Mohammed Arkoun anmothaj dirasah tahlilih naqdia
Arab modernistlerinin Kur'an/tefsir konularındaki tutumları: Mohamed Arkoyn örneği üzerinden eleştirel, analitik bir inceleme / The attitudes of Arab modernists on the Quran/tafsir: A criticalanalytical review on the case of Muhammed Arkoun
- Tez No: 764110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Avrupa'da metinlerin tenkidini dini metinler ve diğerleri arasında ayrım yapmamak için ele alan birçok edebi eleştiri yöntemi ortaya çıkmış ve bu yöntemler birçok düşünürün Kur'an-ı Kerim ve Kuran-ı Kerim'e yaklaşımlarındaki vizyonlarını etkilemiştir. tercüme. Bu etki, sadece bu müfredatların ortaya çıktığı Avrupa yakası ile sınırlı değildi; Daha ziyade, dini metinlerin okunmasını yenileme bahanesiyle Arap İslam ülkelerine taşındı ve buradan Arap modernistleri, Kur'an ve Sünnet'ten başlayarak bu bilimleri tanıtmaya ve İslami bilimlere uygulamaya çalıştılar. Peygamber ve İslam mirasının bugüne kadar ürettiği her şeyle biten. Çalışmamız, Muhammed Arkoun'un çalışma için bir model olarak temsil ettiği çağdaş entelektüel modernite açısından Arap modernistlerinin bazı Kur'ânî meseleler üzerindeki duruşunu netleştirmeye, onun kitap ve yazılarına değinerek onun düşünce, görüş ve duruşlarını ortaya koymaya geldi. Kur'an-ı Kerim ve Kur'an ilimlerinin meseleleri, özellikle vahiy meselesi ve vahiy sebepleri meselesi üzerine. Arkoun'un, Kur'an-ı Kerim'i ve yorumunu ele alışında veya genel olarak İslami mirası ele alışında, onun düşünce ve yazıları üzerindeki modernist etkiyi açıklayarak ve görüşlerini analiz ederek ve tenkit ederek düşüncesini kapsamlı bir şekilde okuma girişimi.
Özet (Çeviri)
Many literary criticism methods have arisen in Europe that are concerned with the criticism of texts so that they do not differentiate in their criticism between religious texts and others, and these methods have affected the vision of many thinkers in their approach to the Holy Quran and Quranic interpretation. This influence was not confined to the European side, in which these curricula arose only; Rather, he moved to the Arab Islamic countries under the pretext of renewing the reading of the religious text, and from here the Arab modernists tried to introduce these sciences and apply them to Islamic sciences, beginning with the Holy Qur'an and the Sunnah of the Prophet and ending with everything that the Islamic heritage has produced to this day. Our study came to clarify the position of Arab modernists on some Qur'anic issues from the point of view of contemporary intellectual modernity, represented by Muhammad Arkon as a model for the study, addressing his books and writings with presenting his thought, opinions and positions on the Holy Qur'an and issues of Qur'anic sciences, especially the issue of revelation and the issue of the causes of revelation. An attempt to comprehensively read Arkon's thought, whether in his handling of the Holy Qur'an and its interpretation, or in his treatment of Islamic heritage in general, explaining the modernist influence on his thought and writings, and analyzing and criticizing his views.