Mobbing (yıldırma) yaşantılarının, sürekli öfke ve öfke ifade tarzları, durumluk ve sürekli kaygı ve travma sonrası stres bozukluğu üzerindeki etkisi
The effect of mobbing experiences on trait anger and anger xpression styles, state and trait anxiety, and post traumatic stress disorder
  1. Tez No: 764111
  2. Yazar: MELTEM MEMDUHA İNAÇ KAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobbing yaşantılarının bireylerin sürekli öfke düzeyleri ve öfke ifade tarzları, durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ve travma sonrası stres bozukluğu belirtileri üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Şırnak il merkezinde kamu kurumlarında görev yapan gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 465 kamu personeli oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Ankette“Sosyo-demografik Bilgi Formu”, Mobbing Ölçeği“, ”Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği“, ”Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği“ ve ”DSM-5 İçin Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi" yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen verileri analiz etmek için SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's purpose is to determine the effects of mobbing experiences on individuals' trait anger levels and anger expression styles, state and trait anxiety levels, and post-traumatic stress disorder symptoms. The study's universe is made up of volunteer participants who work in Şırnak's public institutions. The sample for the study comprises 465 civil servants chosen using the convenience sampling method. In the study, a survey technique was used as a data collection tool. In the survey,“Form of information sociodemographic”,“Mobbing Scale”,“Scale of Trait Anger and Anger Expression Styles”,“Scale of State and Trait Anxiety”and“Check List of Post-Traumatic Stress Disorder for DSM-5”were included. To analyze the data, which was collected from the research, the SPSS 20.0 statistics package program was used.