Oryantalistlerin gözüyle Hz. Peygamber'in müşriklere karşı askeri faaliyetleri
The military activities of Prophet Muhammad against heathens in the eyes of orientalists
- Tez No: 764157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GENÇ, DOÇ. DR. TAHSİN KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu çalışma, oryantalistlerin ilk dönem İslam tarihinde Hz. Peygamber ve Müslümanların müşriklere karşı giriştikleri savaşlar hakkında dağınık halde duran iddialarını tespit, tasnif ve tahlil etmeyi amaçlamaktadır. Hz. Peygamber'in askerî faaliyetlerinde geniş yer tutan müşriklerle mücadelede önemli kilometre taşı sayılan gazve ve seriyyeler kronolojik olarak üç bölümde incelenmiştir. Söz konusu savaşlar üzerinden; oryantalistlerin yorumları ile klasik İslam tarihi kaynaklarındaki malumatın ne derece örtüştüğü, hangi rivayetleri, neden ve nasıl kullanıp yorumladıkları, hangi konuları problem ettikleri ve nasıl bir peygamber tasavvuru ortaya koymaya çalıştıkları sorularına cevap aranmıştır. Söz konusu askerî faaliyetlerin İslam karşıtı söylemin nesnesi haline gelmesi, bir yandan bazı oryantalistlerin İslam savaş ve fetihlerinin başarılı ve kalıcı olmasını itiraf etmekten kendilerini alamamaları, diğer yandan bazılarının Hz. Peygamber'i kılıç, kan ve şiddetle yan yana gösterme çabaları bizi bu konuyu çalışmaya sevk etmiştir. Oryantalist literatürün zenginliği göz önüne alınarak, sadece İngilizce telif edilen ve İngilizce'ye yahut Türkçe'ye çevrilen oryantalist eserler tezimizin inceleme alanına dâhil edilmiştir. Bu bağlamda XVII. yüzyılın son çeyreğinden günümüze kadar uzanan tarih kesitinden altmıştan fazla oryantaliste ait yaklaşık yetmiş eser incelenmiştir. Yöntem olarak tezimizde oryantalistlerin her iddiasına klasik İslam tarihi kaynaklarından yararlanmak suretiyle bir cevap verme ya da reddiye sunma çabasına girişilmemiştir. Bununla birlikte çalışmamızın, yalnızca oryantalistlerin yorumlarını aktarmakla yetinen bir bilgi yığını olmasına da izin verilmemiştir. Sonuç olarak oryantalistlerin, genelde Hz. Peygamber, özelde de onun askerî faaliyetleri konusunda çok rahat kalem oynattıkları görülmüş, kimi oryantalistlerin konuya, bilimsel ve nesnel baktıkları tespit edilirken, kimilerinin objektiflikten uzak bir üslup kullandıkları izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to identify, classify and analyze the claims of orientalists regarding the battles of Prophet Muhammad and the Muslims against the polytheists. The battles, which are considered important milestones in the struggle against the polytheists and occupy a large place in the military activities of the Prophet, were chronologically examined in three chapters. Through these battles, answers were sought to the questions of to what extent the interpretations of orientalists and the knowledge in classical Islamic historical sources overlap, which narrations, why and how they are used and interpreted, what issues they are solving, and how they are trying to put forward a prophetic portrait. The fact that these military activities have become the subject of Islamophobic discourse, especially in recent years, on the one hand, some orientalists admit that early Islamic wars and conquests are successful and lasting, on the other hand, some of the efforts to show the Prophet side by side with sword, blood and violence have encouraged us to study this topic. Considering the richness of orientalist literature, orientalist studies that are written only in English and translated into English or Turkish have been included in the scope of our dissertation. In this regard, approaximately seventy stduies written by more than sixty orientalists were examined from the historical section dating from the last quarter of the XVII. century to the present. As a method, no effort was made to give an answer or present a rejection to every claim of the orientalists in the dissertation by using classical Islamic historical sources. However, the present study was also not allowed to be a pile of information, conveying only the comments of orientalists. As a result, it was seen that orientalists were very comfortable with the Prophet in general and his military activities in particular, some orientalists were found to be looking at the issue scientifically and objectively, while others used a style far from objectivity.