Turizm sektöründe dijital pazarlama faaliyetlerinin satış performansına etkisinin değerlendirilmesi: Düzce ili otel işletmeleri örneği
Evaluation of the effect of digital marketing activities on sales performance in the tourism sector: The case of Duzce province hotel enterprises
- Tez No: 764156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dijital pazarlama, teknolojiye bağlı olarak hızla gelişen güncel bir konu olarak literatürde yerini almıştır. Üzerine farklı tanımlar ve görüşler bulunan dijital pazarlama kısaca“pazarlama etkinliklerin planlı, programlı bir şekilde dijital ortamlara taşınması”şeklinde açıklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Düzce'de faaliyet gösteren 3 yıldızlı ve 4 yıldızlı otel işletmelerinde dijital pazarlamanın satış performansına etkisini değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmaya ilişkin veriler yüz yüze görüşmeler sonucu elde edilmiştir. Araştırmada verilerin analizi neticesinde şu sonuçlar elde edilmiştir. Düzce'de faaliyet gösteren otel işletmelerinin çoğunlukla küçük ölçekli işletmeler olmaları sebebiyle dijital pazarlama yatırımları sınırlı miktarlardadır. Otel yöneticilerinin dijital pazarlamanın potansiyeline yönelik farkındalık düzeyi oldukça yüksektir. Otel işletmeleri tarafından sosyal medya pazarlaması ve Google üzerinden gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Dijital pazarlama faaliyetleri çoğunlukla ön büro personelleri tarafından yürütülmektedir. Bu bilgilerden hareketle ulaşılan temel sonuç ise şu şekildedir; dijital pazarlama faaliyetleri ile otel işletmelerinin satış rakamları arasında pozitif yönlü ve güçlü bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital marketing has taken its place in the literature as a current issue that develops rapidly depending on technology. Digital marketing, which has different definitions and opinions on it, is briefly explained as“moving marketing activities to digital environments in a planned, programmed manner”. The aim of this study is to evaluate the effect of digital marketing on sales performance in 3 star and 4 star hotel enterprises operating in Düzce. Qualitative research method was applied in the study. The data related to the research were obtained because of face to face interviews. As a result of the analysis of the data in the research, the following results were obtained. Since the hotel enterprises operating in Düzce are mostly small-scale enterprises, digital marketing investments are limited. The level of awareness of hotel managers towards the potential of digital marketing is quite high. Social media marketing and marketing activities carried out through Google are used effectively by hotel businesses. Digital marketing activities are mostly carried out by front office staff. The main conclusion reached based on this information is as follows; There is a positive and strong relationship between digital marketing activities and the sales figures of hotel enterprises.